Podle výsledků vyšetřování ovšem Soghojan byl „vorem v zakoně"(což znamená něco jako „legální zloděj" či „zloděj podle práva") – kriminální autoritou, kterou v rusky hovořících oblastechčlenové zločineckých skupin bezvýhradně respektují – a ostatní obžalovaní mu měli pomáhat s přípravou vraždy jistého podnikatele pocházejícího z východu. Podle obžaloby měl tento čin, plánovaný v roce 2007, pomoci pachatelům získat vliv nad čečenskou komunitou, zastrašit arménskou komunitu – a také jim otevřít cestu k získání poloviny z milionu amerických dolarů, jímž vyhlédnutý cíl údajnědisponoval.

Smrtící omyl

Třebaže došlo hned ke dvěma krvavým útokům, dotyčný vyvázl bez úhony. Vrah z Ukrajiny, kterého si podle obžaloby spiklenci najali na to, aby odvedl špinavou práci, totiž dvakrát udeřil na nesprávné muže! Na Václavském náměstí pobodal do břicha a do hrudníku jiného cizince, kterého před jistou smrtí zachránila jen okamžitá a vysoce specializované lékařská pomoc. Podobné štěstí neměl o pár dní později českýřidič ředitele jedné sázkové společnosti, kterého vtah opakovanězasáhl do hlavy výstřely z pistole. Šoférovi se stalo osudným, že odpovídal zadání, které měl vrah dostat: přijel na Vinohrady v ojedinělém autě, luxusním voze Bentley Continental…

Údajný šéf chybí

Ukrajinec, který bodal a střílel, i další komplicové, kteří mu byli nápomocni, již byli pravomocně odsouzení v samostatném procesu; hlavní vykonavatel dostal 22 let. Nyní se opakovaně ocitli před soudem muži z Arménie a Ruska, kteří měli zločiny organizovat. Od samého počátku trestního stíhání vinu odmítají. A před třemi lety, kdy se soud kauzou poprvé zabýval, také byli zproštění obžaloby. Následně opustili vazební cely a Soghojan odcestoval do Arménie. K současnému jednání nedorazil, třebaže obsílku od soudu obdržel. Poslal soudu žádost o konání hlavního líčení bez své přítomnosti. Podle slov obhájce Eduarda Bruny ho stále trápí oční choroba. Stejně postupovali i další dva údajní komplicové – sourozenci Gilani a Magomed Alijevové; ani oni se nedostavili.

Místo pěti mužů tak na lavici obžalovaných usedli jen dva – Arsen Kakosjan a Arsen Arakeljan. Ten Deníku řekl, že doufá, že soud opět vynese zprošťující verdikt. Odmítá, že by měl s vražděním cokoli společného, a posteskl si, jak vlekoucí se proces poškozuje jeho okolí. „Hlavně mě to mrzí kvůli dětem; už jsem se kvůli tomu přestěhoval,"řekl Deníku Armén hovořící plynně česky, který ani v jednací síni nežádal tlumočníka.

Výpověď až později

Třebaže oba přítomní vinu odmítají a naznačují, že nemají co skrývat, při pondělním hlavním líčení využili práva odmítnout výpověď. Arakeljan trvá na tom, že vypovídat chce a bude – ale až po provedení výslechu korunního svědka. „On by jako agent BIS mohl být o mé výpovědi informován – a v můj neprospěch upravit tu svou,"vysvětlil, proč chce u soudu promluvit až v příštím týdnu. Tehdy užprý také bude mít také připraveny všechny podklady k tomu, aby mohl soudu osvětlit, jak a čím si v naší zemi vydělával. Rovněž Kakosjan hovořil podobně: „Zatím vypovídat nebudu, protože ještě nevím, co a jak se bude měnit," prohlásil – a nezapomněl poděkovat soudu, že mu dal možnost přijet a zúčastnit se jednání.

Výmysly a nesmysly

Soudci Kadlecovi tak prozatím nezbylo než v jednací síni přečíst dřívější výpovědi všech obžalovaných. A po pravdě – ani to nezabralo mnoho času. „Nic z obvinění není pravda, je to absolutní nesmysl," citoval předseda senátu Arakeljanova vyjádření z roku 2009, na nichž pak obžalovaný setrval i v červnu 2010 v jednací síni. „Není to pravda a obvinění je nesmysl," prohlásil po zadržení před čtyřmi roky i Kakosjan. Také u soudu trval na své nevině a na tom, že je obvinění vykonstruované. Rovněž Soghojan v minulosti vypověděl, žežádný trestný čin nespáchal, na vraždách se nijak nepodílel, neorganizoval je a ani o nich neměl informace. Muže, který proti němu vypovídá jako korunní svědek, nezná – a ani s ním nikdy neměl nic společného. „Nikdy jsem nechtěl nikoho zabít. A ani chtít nebudu, prohlásil – a zdůraznil, že někteří z dalších údajných aktérůkazy jsou pro něho děti: staré jako jeho dcera.

Skoro jako přes kopírák vyznělo vyjádření zástupce těch mladších. Gilani Alijev prohlásil, že obvinění se nezakládá na pravdě. „Nikdy jsem nebyl vrahem a nikdy nebudu; problémy bych řešil v klidu,"prohlásil. A také upřesnil, co tím myslel: „Zbil bych jako psa, ale nezabil bych." Tvrzení korunního svědka, u něhož prý ani dvěvýpovědi nejsou shodné, označil za pohádku. „Kdyby řekl, že jsme potopili Titanik, taky byste to vyšetřovali?" obrátil se s otázkou na orgány činné v trestním řízení muž, jenž také významně naznačil,že stíhán je proto, že nemá dost peněz, na které hledí někteří z policistů. Rovněž jeho bratr Magomed hovořil o křivém obvinění z věcí, se kterými neměl nic společného. „V usnesení o zahájení trestního stíhání jsou strašné věci – a uvádí se tam data, kdy jsem ani nebyl v České republice," odmítl nejen vinu, ale i jakoukoli souvislost s případem.

Skutečné debaty o vině a nevině, podepřené konkrétními argumenty, je ale v soudní síni možno očekávat až v příštím týdnu.

Vyslýchat se bude neveřejně i tajně

Třebaže se senát v pondělí od přítomných obžalovaných výpovědí nedočkal, oba avizovali, že by rádi promluvili v příštím týdnu. Chtějí reagovat na svědecké výpovědi, které zazní v úterý a ve středu, a především na to, co proti nim vypoví korunní svědek, jenž má být slyšen ve čtvrtek za přísných bezpečnostních opatření a s vyloučením veřejnosti. Pátek si předseda senátu Jan Kadlec vyhradil na přestavbu jednací síně, aby mohl v pondělí zahájit výslech utajených svědků. V úterý pak zřejmě přijde se svými výpověďmi dvojice obžalovaných. Dokazování se ale může protáhnout; hlavní líčení je rozplánováno až do příštího pátku. Na samém počátku přitom těžko odhadovat, zda se nečekaně neobjeví něco, co by si mohlo vynutit odročení jednání kvůli dalšímu dokazování…

Případ se projednává zase od začátku

Kauzou takzvaného vora v zakoně se pražský městský soud zabývá užpotřetí. V roce 2010 ji začal projednávat v budově vrchního soudu na Pankráci, proměněném v pevnost obsazenou příslušníky zásahové jednotky vězeňské služby – dnes ale jde o na pohled zcela tuctový případ. Obžalované totiž původně senát Luboše Vrby zprostil obžaloby a museli být propuštěni. Odvolací senát vrchního soudu ale věc vrátil k novému projednání – a loni v dubnu vynesl Vrbův senát zprošťující verdikt podruhé. Opět s tím, že korunního svědka (který sám dostal tříletý trest za vydírání v souvislosti s pobodáním jedné z obětí na Václavském náměstí) označil za nevěrohodného – byťvrchní soud senátu nižší instance naznačil, že toto svědectví je na místě brát vážně. Vrchní soud pak znovu nařídil nové projednání„na městě" – avšak už v jiném složení senátu. Proto soudce Jan Kadlec začíná dokazování od počátku.