Spojené státy viní Fajáda, Faouzi Jabera a Chálida Marabího z toho, že chtěli prodat zbraně a kokain americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Trojice vinu i své vydání odmítá, v USA jí hrozí až doživotí. Její obhájci poukazují například na to, že Spojené státy mohou muže zavřít do časově neomezené samovazby.

Pražský městský soud v tomto ohledu uvěřil zárukám, které si od USA vyžádal prostřednictvím českého ministerstva spravedlnosti a podle kterých budou muži žít ve standardních vězeňských podmínkách, na což budou moci dohlížet diplomaté.

Podle názoru právních zástupců obviněných však federální soudci nebudou brát žádný ohled na sliby amerických orgánů, které prý navíc nemají pravomoc zavazovat Úřad pro vězeňství. Odvolací vrchní soud dal právníkům v červnu zapravdu v tom, že otázka není zcela vyjasněná, a vrátil věc k dalšímu projednání.

Městský soud se vedle upřesnění záruk z americké strany bude muset zabývat i objasněním otázky, zda byla údajná trestná činnost iniciativou samotných obviněných, či zda – a do jaké míry – ji vyprovokovali federální agenti.

Kokain byl jen zástěrka

Jaber s Marabím pocházejí z Pobřeží slonoviny, Fajád je Libanonec s ukrajinským občanstvím. Spojené státy nasadily na Jabera a Marabího agenty v roce 2012. Policisté s nimi naoko vyjednávali o převozu kokainu do USA a o nákupu zbraní na útoky proti americkým jednotkám v Kolumbii. Kvůli nákupu zbraní prý Jaber oslovil Fajáda, zaměstnance ukrajinské státní firmy Ukrspecexport, která se zbraněmi obchoduje.

Schůzky agentů s obviněnými se údajně konaly v Ghaně, později i ve Varšavě a nakonec v pražském hotelu, kde trojici loni v dubnu zadržela policie. Od té doby jsou muži v české vazbě.

Skutečnost, že Fajád je bratrem taxikáře Saíba Muníra Taána, v jehož voze končí stopy pětice Čechů ztracených v údolí Bikáa na východě Libanonu, potvrdili podle libanonského rozhlasu členové jeho rodiny. Libanonská agentura NNA napsala, že Čechy unesli neznámí ozbrojenci ve snaze zorganizovat výměnu za Fajáda. České ministerstvo zahraničí se k těmto zprávám odmítlo vyjádřit.

Městský soud se při rozhodování o vydání řídil dvoustrannou smlouvou, kterou ČR a USA uzavřely ve 20. letech minulého století. Vydání povolil na základě toho, že skutky, které muži údajně spáchali, jsou trestné i podle českého práva. Konečný souhlas s extradicí trojice mužů musí vyslovit český ministr spravedlnosti.

USA nedávno vydaly do Česka Kevina Dahlgrena, který čelí obvinění ze čtyřnásobné vraždy svých příbuzných v Brně-Ivanovicích z roku 2013.