Hlavnímu pachateli Vojtěchu Vyhnánkovi (z jehož ruky vylétla zapálená pochodeň a dopadla do okna v prvním patře, čímž vrhač zjevně překvapil i své kumpány) za to soud vyměřil čtyřletý trest ve věznici s dozorem; za pokus o těžkou újmu na zdraví mu přitom hrozilo pět až dvanáct let. Soud se tedy rozhodl k uložení trestu pod zákonnou sazbou. Třem dalším mladíkům, kteří se výpravy k obydlí Romů rovněž účastnili, rozdal podmínky – od jednoho roku do 20 měsíců se zkušební dobou na dva či tři roky. Přísnější podmíněný trest dostal Jan Říha, který ostatním rozdal připravené pochodně a byl také nejaktivnější během předchozích extrémisticky laděných debat u piva. Ve hře přitom v případě zbývající trojice obžalovaných byly za násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci až tříleté tresty.

Čtěte také: Za bití kladivem do hlavy soud vyměřil sedm let vězení

Verdikt senátu soudkyně Naděždy Bittnerové není pravomocný a okolnosti případu ještě bude posuzovat odvolací senát Vrchního soudu v Praze. Na místě se odvolali Vyhnánek s Říhou; všichni ostatní účastníci si ponechali lhůty na rozmyšlenou. Včetně státního zástupce Zbyňka Vondry, byť ten uznal, že „soud v podstatě vyhověl obžalobě". Pouze nad trestem pro Vyhnánka se žalobce chce ještě zamyslet poté, až dostane písemné vyhotovení rozsudku s jeho odůvodněním.

Bittnerová má v kauze jasno – o vině všech obžalovaných nepochybuje, stejně jako o rasistické motivaci akce. S extrémistickými názory a s texty písní jejich vyznavačů obžalovaní podle jejích slov „přinejmenším koketují". Na druhou stranu vzal soud v úvahu Vyhnánkovu lítost a jeho omluvy. A v jeho prospěch také hovoří šťastný vývoj událostí – oheň se podařilo uhasit hned v zárodku a nikomu se nic nestalo. A nejen to. Podle soudkyně je tu i další okolnost: jestliže z bytu prosvítala televize, bylo zřejmé, že lidé uvnitř nespí – a dalo se tudíž předpokládat, že někdo zareaguje. Na druhou stranu nelze přehlédnout fakta, která obžalovanému přitěžují – šlo o útok proti více osobám včetně dětí, jehož motivem byla etnická příslušnost obětí. Vyhnánek se, pravda, chtěl před ostatními předvést a vytáhnout – musel být nicméně srozuměn s tím,že může založit požár, který by mohl mít i velmi vážné následky.

Všichni obžalovaní jakýkoli úmysl ubližovat opakovaně odmítli. Podle jejich verze pouze popíjeli v místní restauraci – a loučemi si chtěli posvítit na cestu domů, jelikož se v obci kvůli úsporám v noci zhasíná veřejné osvětlení. Letící pochodeň pak nebyla důsledkem snahy o útok; Vyhnánek prohlásil, že pouze „nedbale odhodil" louč, jejíž plamen skomíral v dešti. Obžalovaní odmítají i to, že by měli na svědomí rasistické pokřiky a prozpěvování. Naopak obžaloba hovoří o tom, že šlo o předem domluvenou výpravu příznivců neonacismu, kteří se pod dojmem koncertu navštíveného pravicovými radikály v nedalekém Velkém Oseku rozhodli, že půjdou „postrašit cikány". Hulákání hesel jako Čechy Čechům hovoří za vše. Všichni obžalovaní však příslušnost k extrémistickým skupinám popírají; tvrdili, že jediné, co ovlivňovalo jejich počínání, byl vypitý alkohol.

Podle výsledků policejního šetření nicméně mladíci chtěli dát romským spoluobčanům na srozuměnou, že vzhledem ke svému etnickému původu svou přítomností obec Býchory poškozují a měli by odejít. Šlo přitom o rodinu, vůči níž její okolí nemělo vážnější výhrady. Pouze se někdy objevovaly stížnosti na hluk.

Vznikající požár mladík, který byl v napadeném bytě na návštěvě, naštěstí uhasil dřív, než se oheň stačil rozhořet. Stačila mu na to voda se šťávou, kterou měl připravenou u postele. Nikomu se tak nic nestalo a nevznikly ani vážnější škody; ohořel pouze závěs v okně. Rodina, jež se stala terčem útoku, ale v incidentu jednoznačně spatřuje rasový motiv. Už den po události, která šokovala celou republiku, se rodina odstěhovala. „Necítíme se v Býchorech bezpečně," vysvětlovali Romové. Jejich nárokem na odškodnění se soud nezabýval a poškozené odkázal na občanskoprávní řízení s daleko rozsáhlejším dokazováním k vyčíslení všech nároků.

Je pravda, že dodnes se počínání mladíků v obci nesetkalo s viditelným odsouzením. Místní o něm hovoří nejčastěji jako o „klukovině". Naopak soudkyně Bittnerová připomněla, že čin byl spáchán v návaznosti na zraňující útok žhářů z Vítkova – byť mezi oběma kauzami lze spatřovat celou řadu odlišností. To potvrzuje i žalobce Vondra. „Cílem žhářů z Vítkova bylo způsobit co největší škodu, tady šlo spíš o demonstraci síly proti Romům," řekl státní zástupce novinářům.