Učitelka si měla převzít v úterý výpověď, ale na schůzku s ředitelkou nepřišla. „Oznámila, že je v pracovní neschopnosti,“ řekla Pražskému deníku ředitelka školy Renata Riedlová.

Té přišel dopis od advokátky, kterou si češtinářka najala. V něm chce, aby byl potrestán autor nahrávky. „Je zřejmé, že dotčený žák, kromě toho, že zcela prokazatelně porušil školní řád, zasáhl také do práv mé klientky. Moje klientka nedala souhlas s pořízením jakékoliv nahrávky, o jejím pořízení ani nevěděla a dokonce jí nahrávka ani nebyla předána,“ píše právní zástupkyně učitelky.

„Mně včera zrovna, já jsem to tedy smazala, shodou okolností došel obrázek současného Kyjeva. Jako nic se tam neděje,“ říká na nahrávce češtinářka osmákům při hodině. Zároveň jim podala výklad, ve kterém přiznává Rusku a prezidentu Putinovi právo vtrhnout na Ukrajinu. Odvolává se na údajnou genocidu ruského obyvatelstva.

ZŠ a MŠ Na Dlouhém lánu.
Proruský výklad v 8. třídě: Učitelka čelí trestnímu oznámení, zajímá i policii

Na případ upozornil server Seznam Zprávy. Pražský deník požádal o vyjádření i samotnou pedagožku, ta však dosud nereagovala. O učitelku už se zajímá policie a státní zástupce. „Pražská policie tuto informaci v médiích zaznamenala a zabývá se jí. Případ je ve fázi šetření a kriminalisté zjišťují, jestli v této souvislosti byl porušen zákon, či nikoliv,“ řekl Deníku mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Na učitelku přišlo i trestní oznámení. To podal advokátní koncipient Michal Krajčírovič. „Otevřené obhajování ruské agrese, popírání útoku a gumování mozku dětem snášet nebudu,“ prohlašuje. „Je tedy na místě, aby se orgány činné v trestním řízení seznámily s nahrávkou a posoudily případné naplnění dalších skutkových podstat trestných činů,“ vysvětluje Krajčírovič.