Právě tam se konala bezpečnostní akce Ulice, při níž více než šest desítek příslušníků III. obvodu pražské policie mezi devátou večerní a čtvrtou hodinou ráno zkontrolovalo přes tři sta osob a téměř dvě stovky vozidel a řidičů.

Bilanci nočního zátahu připomněla Jana Rösslerová z ředitelství pražské policie, podle jejíchž slov byl dopaden také šofér pod vlivem alkoholu. Vzhledem k naměřené hodnotě pod hranicí jednoho promile jde však v tomto případě jen o podezření z přestupkového jednání. „Dalšího podezřelého řidiče už ovšem zadrželi jako podezřelého ze spáchání trestného činu," poznamenala Rösslerová na adresu šoféra, v jehož případě vyšel pozitivně test na drogy.

Dvaatřicetiletý muž za volantem Renaultu Laguna na sebe upozornil sám. Po zastavení hlídkou totiž z auta vyskočil a začal utíkat. Byl ale dopaden - načež uspěl jen při dechové zkoušce na alkohol. To přístroj ukázal čistou nulu. Drogový test ale hlásil: amfetamin. To by mohlo ukazovat na uživatele extáze nebo pervitinu. Ukázalo se navíc, že kvůli tomuhle se dotyčný nejspíš utéct nesnažil. Dobře si ale byl vědom jiného prohřešku: že řídí bez papírů.

Řidičské oprávnění mu totiž už 25. února sebrali policisté z pohotovostní motorizované jednotky, a to rovněž kvůli řízení pod vlivem návykové látky. A to je také trestný čin, ze kterého byl dotyčný obviněn. Muži stíhanému na svobodě nyní podle Rösslerové hrozí roční vězení a zákaz řízení.

Známé firmy s bohatou trestní minulostí

S případným stíháním dalších zadržených musejí policisté počkat. Jde o dvojici, 27letého muže a jeho o pět let mladší přítelkyni. Pár byl zdržen v Chelčického ulici, kde podezřele nahlížel do zaparkovaného Fordu Tranzit s rozbitým okénkem - přičemž nedaleko leželo bezpečnostní kladívko učené právě k rozbíjení skel v případě nehody hromadných dopravních prostředků.

Co má dvojice s poškozením auta společného, zůstává předmětem šetření. Je nicméně faktem, že muž i žena jsou pro policisty známé firmy, protože mají bohatou trestní minulost majetkového charakteru - a mezi jejich skutky nejčastěji figurují právě vloupačky do aut.

Leccos se navíc zdá naznačovat i obsah jejich batohu: v něm policisté našli řidičské průkazy, platební karty, peněženku a další doklady pocházející z auta vykradeného u nákupního centra ve Stodůlkách. Další postup kriminalistů bude záviset na vyhodnocení zajištěných důkazů a výsledcích expertiz.