Soud začal řešit spor mezi Prahou a firmou Inženýring dopravních staveb (IDS), která je správcem stavby. Řekli to mediální zástupce IDS Pavel Kočiš a náměstek primátora Jiří Nouza. Firma žaluje Prahu o 151,5 milionu korun. Arbitráž kvůli nezaplaceným fakturám byla ve čtvrtek odročena na 30. září.

Bez IDS, která kvůli dluhům Prahy hrozila odchodem ze stavby, by podle politiků nebylo možné tunelový komplex dokončit. Město vede kvůli Blance arbitráž i se stavební firmou Metrostav.

Tunelový komplex, jehož stavbu zadala někdejší politická garnitura pod vedením primátora Pavla Béma (ODS), měl být zprovozněn již v roce 2011. Nyní se mluví o dubnu 2015. Výstavba se v průběhu let zdražila o několik miliard korun. Konečný účet bude podle aktuálních čísel 36,9 miliardy Kč.

Nesplácení faktur

Stejně jako Metrostavu i firmě IDS město několik měsíců neplatí za faktury. Podle informací ČTK společnost IDS za své služby zatím inkasovala 202 milionů korun. Chce ale víc, než bylo v původní smlouvě, protože se práce na stavbě protahují a firmě narůstají náklady. Obě strany se proto dohodly na arbitráži.

IDS má na starosti také kontrolu dostavby metra A do Motola. Za stavbu Praha zaplatí přes 20 miliard. I v tomto případě se město prostřednictvím dopravního podniku vypořádává s problematickými vícepracemi. O firmě IDS média mluví v souvislosti s napojením na pražské politiky ze strany TOP 09, která v současnosti Praze vládne.