Obžaloba tvrdí, že Barbora Nekolová a Jiří Nekola od nezjištěné doby do loňského února chovali v bytě v Horních Počernicích 44 koček. Obžalovaní zvířatům podle žalobkyně nedávali dost krmení a pití. V bytě také nebyl podle spisu prováděn pravidelný úklid ani dezinfekce. Kočky tak byly kvůli nevhodnému prostředí vystaveny různým nemocem, tvrdí vyšetřovatelé. Při odebírání zvířat nalezli policisté také dvě mrtvá koťata.

Všechny kočky byly podle obžaloby nakaženy infekční peritonitidou koček, tedy jedním z nejzávažnějších virových onemocnění, které může být pro kočky i smrtelné. Některé kočky také trpěly virovou leukemií koček, kočičím AIDS nebo koronavirem. Veterináři také u koček zjistili plísňová a kožní onemocnění, záněty a další nemoci.

Týrané kočky v Praze.
Zvlášť trýznivé utrpení: dvojice chovala v bytě 44 koček. Některé uhynuly

Nekolová je navíc obžalovaná z maření výkonu úředního rozhodnutí kvůli tomu, že podle státní zástupkyně nerespektovala nařízení městské části Praha 20 z roku 2018, podle kterého měla zakázáno v bytě chovat více než deset koček. Už v minulosti totiž podle spisu v bytě chovala v nevhodných podmínkách 60 koček.

Nekolová v prohlášení, které dnes přečetla soudkyně, obžalobu odmítla. Z žádného důkazu podle ní nevyplývá, že by byla s jednáním, které žalobkyně popisovala, měla něco společného. Z bytu, v němž byly kočky loni v únoru nalezeny, se podle svých slov odstěhovala už v roce 2019, poté v něm údajně bydlel její syn.

Některé kočky prý patřily známé

V lednu 2021 Nekolovou její známá prý požádala, aby jí pomohla postarat se o kočky, protože na chatě, kde žila, se měla měnit kamna. Nekolová proto podle svých slov požádala o pomoc svého syna, který se koček ujal. Po výměně kamen se kočky měly vrátit zpět. To v prohlášení uvedl i Nekola. Uvedl, že on vlastnil pouze devět koček, zbylé nalezené kočky v bytě byly právě známé Nekolové.

Přepadení ve Vodičkově ulici.
VIDEO: Lupič uzemnil muže ranou pěstí. Se společníkem mu vzali všechny peníze

Nekola uvedl, že jeho kočky byly zdravé a očkované a byly chovány odděleně. Známá, která vlastnila zbylé kočky, podle něj o jejich zdravotním stavu věděla a řešila ho.

U soudu ve středu vypovídala svědkyně z Městské veterinární správy, která popsala kontrolu z loňského února, při které byly kočky odebrány. Uvedla mimo jiné, že s Nekolovou měla zkušenosti již z minulosti. Kočky podle ní byly chovány v nevyhovujícím prostředí. Soudkyně i vyslechla některá sousedy, kteří popsali zápach, který byl z bytu cítit. Uvedli také, že Nekolovou v domě dále potkávají.