Kriminalisté II. obvodu pražské policie ho odhalili a chytili krátce po vydání evropského zatýkacího rozkazu. Nyní již je v bulharském vězení, informoval David Schön z policejního prezidia.

„Na rychlé realizaci zadržení a předání vraha se podíleli policisté z odboru mezinárodní policejní spolupráce policejního prezidia, pražští pátrači a policisté cizinecké policie," připomněl Schön. „Ti koncem minulého týdne provedli převoz a předání muže na pražském letišti," uvedl Schön s dodatkem, že akci provázela zvýšená bezpečnostních opatření. Prý to bylo jak s ohledem na závažnost případu, tak i na základě požadavku bulharské strany.

Práce příslušníků české cizinecké policie skončila odevzdáním zadrženého trojici bulharských kolegů, kteří zajistili leteckou eskortu do Sofie. Na předání dohlížela i zástupkyně bulharského velvyslanectví," poznamenal Schön.

Vraždy provedené mučivým způsobem

Muže, který byl ve svém zemi odsouzen za to, že společně se dvěma komplici spáchal tři vraždy s rituálním podtextem a provedené obzvlášť mučivým způsobem (navíc za situace, kdy všechny oběti byly v době vraždy bezmocné), se pražským detektivům podařilo dopadnout pouhé dva dny poté, co bulharští kolegové požádali o pomoc, informovala přesně před měsícem Iveta Martínková z ředitelství pražské policie.

Bulharští policisté se při hledání uprchlíka obrátili na kolegy hned z několika evropských zemí; přesné informace o tom, kam odsouzený vrah zmizel, totiž neměli. Právě od spolupráce s českou stranou si nicméně od počátku slibovali nejvíc, protože České republika se jim jevila jako nepravděpodobnější lokalita pohybu hledaného.

„Pražští „pátrači" však odsouzeného na několika konkrétních adresách nenašli. Tím ale jejich práce neskončila – ba naopak. Prostřednictvím vlastních operativně pátracích prostředků se jim usilovnou prací podařilo zjistit místo výskytu hledaného," poznamenala Martínková. Při rychlém zásahu sice dotyčný kladl odpor a měl snahu pokoušet se o útěk – kriminalisté si ale poradili a vzpouzejícího se cizince zpacifikovali.

Hledaných našli už přes stovkuPředání zadrženého cizince zahraničním kolegům byl i pro zkušené policisty úkol, jakému se nevěnují každý den. Během dvou týdnů se nicméně jednalo již o druhý případ podobného dosahu, založený na spolupráci našich policejních složek podílejících se na případu přesahujícím hranice České republiky.

Už na konci března se podařilo dodat do výkonu trestu odnětí svobody podvodníka působícího po celé Evropě, který unikal spravedlnosti téměř deset let. Menší ryby se pak počítají přímo po desítkách.

Odbor mezinárodní spolupráce policejního prezidia eviduje, že od začátku letošního roku se ve spolupráci s rozmanitými policejními útvary podařilo v České republice vypátrat již přes sto mezinárodně hledaných osob. V naprosté většině se jednalo o zásahy na základě záznamu v Schengenském informačním systému.

Čtěte také: V Radotíně byl zadržen Bulhar, který spáchal tři rituální vraždy