Ve středu o tom informovala mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

„Obvinění se pokusili vyvézt z České republiky do Vietnamu jeden pár rohů nosorožce tuponosého jižního, který v nedávné minulosti ulovil český lovec v JAR," popsala mluvčí. Podle ní trojice páchala trestnou činnost ve spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech a s úmyslem získat značný prospěch, tedy nejméně půl milionu korun. Zásilku rohů zadrželi celníci v prosinci roku 2013 na pražském letišti Václava Havla.

Čtěte také: Rohy nosorožce za miliony korun měla maskovat cívka

Policie následně loni v červenci provedla domovní prohlídky v Chebu, v Lounech a v pražské tržnici Sapa. „V rámci těchto prohlídek byly nalezeny další zájmové předměty a dokumenty, jež v budoucnu nevylučují, naopak spíše předpokládají další využití pro orgány činné v trestním řízení," doplnila Zenklová.

Obžalobu podalo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 6, kauzou se bude zabývat příslušný obvodní soud. Tentýž soud se zabývá i nedávnou obžalobou šestnáctičlenné česko-vietnamské skupiny, která údajně rovněž nelegálně obchodovala s rohy nosorožců.

Čtěte také: Střílení zvířat v Africe spěje před pražský soud

V tomto případě část obviněných údajně najala lovce k tomu, aby jeli do JAR lovit nosorožce na oficiální farmu. Rohy prý potom chtěli bez potřebných povolení vyvézt z ČR do Vietnamu a prodat je na černém trhu, kde jejich cena několikanásobně převyšuje veškeré náklady na lov. Vietnamská komunita totiž věří, že prášek z nosorožčích rohů léčí rakovinu.

Lov nosorožců jako takový není zakázaný, ovšem loveckou trofej – nosorožčí rohy – lovec nesmí nikomu darovat ani prodat, slouží jen jeho osobním potřebám.