Peníze zmizely, aniž si toho kdokoli všiml; na krádež přišla posádka až dodatečně. Přehlédnout se to ale nedalo: co se stalo, jednoznačně žaloval vylomený zámek.

Pro detektivy pražské kriminálky pořádný oříšek! Upotřebitelných stop se našlo minimum, svědci nikde žádní - a nic nenapovědělo ani zkoumání záznamů z kamerového systému. Přesto bylo pátrání úspěšné. Kriminalisté si vyhlédli několik podezřelých - a další šetření případu ukázalo, že se nemýlili.

Muže ve věku 34, 43 a 53 let prozradila především rozmařilost. Život v přepychu, ve který se jako mávnutím kouzelného proutku proměnily dřívější dluhy. Zvlášť u jednoho z podezřelých to bylo výrazné, připomínají detektivové: zatímco před prošetřovaným skutkem žil dlouhodobě z kontokorentu, tedy přečerpával svůj účet do minusových položek, náhle přišla změna: poplatil své dluhy a začal si žít a užívat.

Také další dva podezřelí západně změnili styl života: přestěhovali se, třebaže museli platit opravdu nezanedbatelný nájem. Nepůsobili přitom dojmem, že by s tím měli potíže, ačkoli v minulosti také spíše smrděli korunou, než aby měli na rozhazování. A jeden každý nakupoval. Bez troškaření. Došlo i na pořízení aut značek BMW a Mercedes. Modelů, u nichž již jen cena je zárukou luxusu.

Kořist naservírovaná jako na stříbrném podnosu

Když policisté na podezřelé udeřili a pozatýkali je - s využitím zásahové jednotky, protože kriminalisté předpokládali, že by mohli narazit na ozbrojený odpor - podařilo se upřesnit, jak k činu došlo. Klíčovou roli sehrál jeden z podezřelých mužů, který ovšem u samotné krádeže neasistoval. Šlo o zaměstnance okradené agentury, jenž svým komplicům kořist naservíroval jako na stříbrném podnosu.

Ve smluvený den a hodinu odstavil auto nadité penězi u Koněvovy ulice, pěkně za poštovním úřadem, ale současně na nepřehledném místě, a dodávku nechal bez dozoru. Pak už nastoupili komplicové. Ti v klidu rozlomili zámek dveří - a cenný náklad ukradli.

Po ročním prošetřování spadla klec. Zadržení putovali nejprve do policejních cel - a následně všichni skončili ve vazební věznici. Vyslechli obvinění krádeže a poškozování cizí věci, kdy v případě odsouzení mohou padnout až desetileté tresty.

To, že se jedná o nebezpečné pachatele, potvrzuje nejen způsob naplánování zločinu a jeho téměř bezchybné provedení. Naplnily se i předpoklady policistů, že jeden z mužů může být ozbrojen. Skutečně se u něj našla pistole. Nelegálně držená devítka s vypilovaným výrobním číslem. I tohle je signál, který prozradí víc, než by se na první pohled zdálo.