Kriminalistům se je podařilo zadržet, obvinit a umístit do vazby. Teď jim hrozí až osm let vězení. Vzhledem k tomu, že už byli několikrát odsouzeni pro majetkovou i násilnou trestnou činnost, dá se předpokládat potrestání na samé horní hranici trestní sazby.

„Lupiči se do začátku loňského července de ledna tohoto roku stačili vloupat do osmi kanceláří a obchodů po celé republice. První případ vloupání do kanceláře prodejny byl zaznamenán ve Lnářích na Strakonicku. Zmizelo odsud drobné zboží a pracovníci prodejny nalezli poničený trezor, ze kterého zmizely peníze,“ řekla dnes Deníku mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká.

Podle stejného scénáře

Policisté na místě zjistili, že k otevření trezoru pachatelé použili trhavinu. Následovala celá série až nápadně podobných vloupání. Například v Milíně na Příbramsku. Stejným způsobem – odpálením trhaviny byl vyloupen i bankomat v Kasejovicích.

O tři měsíce později – na přelomu srpna a září loňského roku nájezdy lupičů pokračovaly. Trezor jistého podniku v Luštěnicích na Mladoboleslavsku neušel jejich pozornosti dvakrát za sebou. Na poprvé se jim ho vykrást nepodařilo. Podruhé už síle trhaviny neodolal.

V řádění pokračovali na začátku prosince loňského roku. „Tentokrát vzal za své podnikový trezor v obci Rpety na Berounsku,“ pokračovala Kopecká.

Když došly peníze, loupili znovu

Peníze kriminálníkům v polovině ledna letošního roku a tak se odhodlali ke dvěma dalším vloupáním. V Kasejovivích na Plzeňsku a v obci Stranný na Benešovsku.

„V té době jsme jim už byli na stopě,“ sdělil kriminalista Václav Staněk ale jedním dechem dodal, že objasnění celé série vloupání bylo velmi složité. „Zpočátku jsme neměli téměř žádné vodítko. Úspěšné vypátrání pachatelů považují za veliký úspěch několika policejních útvarů.“

Na policisty házel granáty

Třiačtyřicetiletý muž z Prahy má za sebou pestrou kriminální minulost. Propuštěn z vězení byl zhruba před patnácti měsíci. Loupit tedy začal jen pár měsíců po propuštění.

„Při jeho zadržení jsme museli postupovat velmi obezřetně. V minulosti se totiž zatčení bránil. Proti zasahujícím policistům použil dokonce ruční granát a střelné zbraně,“ prozradil kriminalista Marcel Šroub.

„U zatčení pachatelů asistovala středočeská zásahová jednotka. Neměli šanci se bránit. V jejich autě jsme našli stejnou trhavinu, kterou používali při vloupání,“ pochválil práci svých mužů středočeský policista Michal Mazánek.