Za nehodu se smrtelným následkem na pomezí Krče a Libuše, kde 16. října 2011 srazila 62letého chodce na přechodu, dostala podmíněný trest v trvání 2,5 roku se zkušební dobou vyměřenou na čtyři roky, navíc jí platí čtyřletý zákaz řízení a pozůstalým je povinna uhradit částku v řádu statisíců.

Na verdiktu se nic nemění ani poté, co známá tvář využila mimořádného opravného prostředku a podala dovolání. Nejvyšší soud ČR je odmítl jako zjevně neopodstatněné. Podrobnosti mluvčí soudu Petr Knötig ale nekomentoval; uvádět je nelze dříve, než bude písemné rozhodnutí doručeno Jakubiskové.

Herečka se ohrazovala proti závěrům Obvodního soudu pro Prahu 2 (který v hlavním městě řeší veškeré trestné činy v dopravě) i městského soudu jako odvolací instance, že se nedostatečně věnovala řízení. Trvá na tom, že jela přiměřenou rychlostí – na padesátce podle propočtů ve znaleckém posudku nepřekročila 44 km/h – sledovala provoz; nijak se nerozptylovala a nebyla pod vlivem látek vylučujících způsobilost k řízení.

Na kapotě mercedesu

Přesto chodce viděla až v okamžiku nárazu: ve chvíli, kdy se objevil na kapotě mercedesu, za jehož volantem seděla. Prý jí musel vběhnout přímo před auto, když předtím byl výhled na něj zakryt odbočujícím vozidlem (což však znalecké vyjádření nepodporuje a očitý svědek výskyt dalšího auta vysloveně popírá) – a možná ani nešel po chodníku, ale k přechodu se blížil po vyšlapané pěšince.

Podle pražských soudů, na jejichž verdiktu brněnský senát nenašel důvod cokoli měnit, je vina na straně řidičky: měla zpomalit natolik, aby na přechod, řádně označený svislými dopravními značkami i zebrou na vozovce, dobře viděla.