Deset let, tedy trest na samé spodní hranici trestní sazby za zvlášť závažný zločin vraždy, který si má odpykat v nápravném zařízení s převýchovným režimem věznice s dozorem, dostal cizinec za mord, který se stal loni 9. září asi 40 minut před půlnocí na ubytovně v obci Třebestovice na Nymbursku, kde sourozenci společně bydleli.

To, že se mezi nimi strhla krvavá potyčka, nepředstavovalo pro lidi z okolí nic nečekaného. Po pravdě ale bylo překvapením, kdo bodal a kdo zemřel: podle toho, jak se bratři projevovali navenek, by leckdo z těch, kdo je oba znal, očekával, že to dopadne spíš naopak: muž, který zemřel, býval nejen nepříjemně hlučný, ale pod vlivem alkoholu (což bylo dosti často) také agresivní.

Nůž vzal do ruky náhodou

Právě bratrovým útokem Martin G. vysvětloval, co se osudného večera na pokoji ubytovny přihodilo: kuchyňský nůž s 20centimetrobvou čepelí vzal do ruky jen náhodou. Vše se prý seběhlo ve chvíli, kdy bratři po návratu z hospody chystali večeři. Zabitý agresor náhle shodil ze stolu nasbírané houby, že prý nemá dost místa, a bratra napadl. Martin G. tvrdí, že jeden z nožů, které na stole běžně ležely, musel vzít do ruky náhodou.

Ve chvíli, kdy instinktivně chmátl do prázdna, jak se snažil zachytit rovnováhu poté, co do něj bratr strčil. Když se pak sourozenci srazili, prý to nevypadalo nijak vážně. Až když bratr seděl na posteli, si Martin G. podle vlastních slov všiml, že je zraněný. Ani v té chvíli však ještě nebylo patrné, že oběť má poraněné játra, ledvinu i plíce. Teprve o příjezdu přivolaných záchranářů se se ukázalo, že už je všechna pomoc marná.

Čtěte také: Za bratrovraždu soud vyměřil deset let vězení