Nejvyšší soud obě dovolání odmítl v polovině července. Poté zaslal své usnesení Městskému soudu v Praze, který je dnes doručil účastníkům řízení do datových schránek. Do té doby nechtěla justice výsledek rozhodování o dovolání komentovat.

Opilý lobbista naboural v březnu 2012 v pražské Michli do vozu vietnamské řidičky a od nehody ujel. Když zastavil na červenou, žena jej dohonila, stoupla si před jeho vůz a chtěla s ním situaci řešit. Janoušek proti ní nejdřív dvakrát popojel, poté se na zelenou rozjel, řidičku porazil a ujel. Způsobil jí otok mozku a zlomeniny žeber i kotníku. Po nehodě strávila zhruba měsíc a půl v nemocnici. Kdyby jí lékaři neposkytli včasnou pomoc, mohla i zemřít. Lobbista jí později zaplatil odškodné 900.000 korun.

Zpřísněný trest

Pražský městský soud muži původně uložil za těžké ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky tříletý trest, který odvolací senát o rok a půl zpřísnil. Lobbista navíc nesmí sedm let usednout za volant.

Žalobci požadovali, aby byl Janoušek uznán vinným z pokusu o vraždu. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman proto podal dovolání s tím, že by měl Nejvyšší soud zvážit, zda justice u Janouškova činu zvolila přiléhavou právní kvalifikaci.

Argumentace Janouškova dovolání, které vznesl jeho advokát Vít Široký, není známa. Lobbista se dříve hájil tím, že ženu v okamžiku střetu neviděl a že ji zřejmě zachytil jen zpětným zrcátkem. Tuto verzi však vyvrátil jak revizní znalecký posudek, tak i odposlechy lobbistova telefonu.

Janoušek si odpykává trest v brněnské věznici. Před časem požádal o přerušení trestu ze zdravotních důvodů, Krajský soud v Brně mu však nevyhověl. Lobbista si podal stížnost, nakonec ji ale stáhl. Chtěl, aby Nejvyšší soud mohl co nejdříve rozhodnout o jeho dovolání.