Kriminální případ se odehrál 25. března 2013 před obchodním domem IKEA. Lupiči byli přestrojeni za policisty, na hlavách měli kukly a posádce vozu bezpečnostní agentury, který zásoboval spořitelny penězi, hrozili zbraněmi. Tehdy 62letý Doležal nejspíš hodlal kvůli "výdělku" dokonce i zabíjet - ze samopalu vypálil celou dávku.

Automobil kulky poškodily (jedna vnikla dovnitř), ale nikomu se nic nestalo. Strážcům hotovosti se podařilo ujet. "Kdyby auto nebylo pancéřované a posádce se nepodařilo rychle zavřít boční dveře, asi bychom dnes nešetřili pouze loupež a pokus o vraždu; následky by byly fatální," tvrdily tehdy vyšetřovatelé.

Podezřelou trojici dopadli po třech týdnech. Doležal u soudu na začátku června 2016 dostal 25 let, jeho komplic Jan Čech byl odsouzen na 12 let. Ondřej Voráč vyvázl pouze s tříletou podmínkou, protože soudci uvěřili jeho verzi, že o plánovaném trestném činu dopředu nevěděl, loupeže se zúčastnil pouze v roli řidiče. Doležal, kterého Voráč pomohl usvědčit, pak údajně chtěl třetího muže zavraždit.

Oba "natvrdo" odsouzení podali v lednu 2017 dovolání a o Čechově ústavní stížnosti rozhodl soud už v průběhu loňského roku. Konstatoval tehdy, že postup Městského soudu v Praze sice nebyl formálně perfektní, nebylo to však tak závažné pochybení, aby vyžadovalo zásah brněnského Ústavního soudu.

Doležal se během procesu hájil tím, že čelí vylhané obžalobě, že mu policisté samopal podstrčili při domovní prohlídce a žádal "osvobození, protože jsem nevinnej." V soudní síni navíc připomínal spíš nemohoucího seniora než nebezpečného recidivistu. Jenže život za mřížemi zná Doležal lépe než pobyt na svobodě. Dříve třeba kradl ze zemědělských družstev traktory a v roce 1998 odsouzen na 14 let za střelbu při přepadení spořitelny v Loděnici na Berounsku, kterou nepřežila jedna zaměstnankyně. Krátce po propuštění na podmínku spáchal další podobný čin o několik kilometrů blíž metropoli na Zličíně před Ikeou.