Ve středu to připomněl Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie, když informoval o události ze čtvrtka minulého týdne, která skončila zacvaknutím pout. Muže ozbrojeného pistolí příslušníci pohotovostní motorizované jednotky společně s hlídkou dopravní policie I. pražského obvodu zadrželi přímo u tramvaje.

Na počátku byla situace značně nejasná a nepřehledná. Jisté bylo, že do prvního vozu tramvajové soupravy číslo 20 nastoupil muž, který vypadal zvláštně. Vyhlížel podivně, byl zjevně nervózní – a především nebylo možno přehlédnout pistoli, kterou měl dotyčný u sebe, a tak řidička zavolala na linku 158.

Sice nebylo jasné, zda jde o skutečnou zbraň, plynovku, nebo je to jen nefunkční atrapa – operační důstojník ale zalarmoval všechny hlídky v okolí. Nakonec se ukázalo, že šlo o plynovou pistoli.

„Měl ji v ruce, když nastupoval," svěřila se udatná řidička ve středu, kdy přebírala ocenění od náměstka ředitele pražské policie Zdeňka Bezoušky a ředitele dopravního podniku Jaroslava Ďuriše. „Když si všiml, že je v tramvaji cestující, tak ji schoval pod bundu," doplnila. A nezastírala, že se ji v minulém týdnu pěkně třásly ruce.

Obrovskou pomocí byl podle Hulanových slov právě přístup statečné 46leté tramvajačky. Třebaže z jejího hlasu bylo patrné, že zrovna nemá sebevědomí na rozdávání, s operátorem linky tísňového volání zůstávala nepřetržitě v kontaktu, aby informovala o vývoji situace. „To mužům zákona umožnilo počkat si na ten nejvhodnější okamžik k zákroku," poznamenal Hulan.

Respektoval pokyny policistů

Správná chvíle přišla poté, co z prvního vozu tramvaje jedoucí Evropskou ulicí ve směru od centra další pasažér vystoupil a uvnitř zůstal jen muž, který vyvolal tolik rozruchu. V zastávce Nad Džbánem tak policisté s namířenými zbraněmi vtrhli do vozu.

„Jednatřicetiletý muž si zjevně uvědomil, v jaké je situaci, a pokyny policistů respektoval do posledního: aby odhodil zbraň, zvedl ruce nad hlavu a vystoupil z tramvaje. Poté co tak učinil, byl instruován, aby si lehl na zem, načež na jeho rukou zaklapla pouta," přiblížil Hulan okolnosti zákroku.

Vyšlo pak najevo, že jde o recidivistu, po kterém od středečního odpoledne pátrali středočeští kriminalisté. Dotyčný tedy putoval na služebnu ve Vokovicích, kam si pro něj přijeli detektivové z Brandýsa nad Labem. Než dorazili, stačili policisté z Prahy ještě provést drogový test. Pozitivní výsledek ani nebyl překvapením. K nedávné konzumaci pervitinu se zadržený sám přiznal – a výsledek testu ještě hlásil kokain.

Už v režii Středočechů muž s bohatými záznamy v trestním rejstříku putoval do vazby v ruzyňské věznici, když předtím vyslechl obvinění z vydírání.

Chtěl jen kleštěZ pistolníka v montéra se hodlal změnit drogově závislý recidivista, který minutý týden ve středu dopoledne vyváděl v Čelákovicích. Nakonec se ukázalo, že pod vlivem drog tentokrát nechtěl udělat nic špatného – věc ovšem vzal za nesprávný konec, takže vše skončilo obviněním z vydírání a uvalením vazby. „Neuvěřitelný případ," poznamenala ve středu policistka Eva Kropáčová.

Nejprve byli policisté voláni do provozovny v čelákovické Masarykově ulici. Objevil se tam neznámý muž a po obsluhující ženě žádal čtyři stovky. Sotva to mohlo skončit jinak než odmítnutím – načež dotyčný sáhl do kapsy a ukázal pistoli. „Žena za pultem začala hlasitě křičet, ať jde pryč; na to jí řekl, že jí peníze vrátí – a ať na něj nekřičí, že on na ni také nekřičí. A odešel," připomněla Kropáčová.

Zanedlouho přišlo oznámení z provozovny v Sedláčkově ulici, kterou stejný muž navštívil chvilku předtím. Tam nejdřív vysvětloval, že potřebuje nářadí na opravu auta – a neodešel ani poté, když mu obsluhující žena vysvětlila, že oni vercajk neprodávají. Ukazoval na kleště sikovky – načež uslyšel, že půjčit si je může, když na místě nechá zálohu 120 Kč. Náhradou za peníze nabídl jako zálohu pistoli – s tou však nepochodil, a tudíž odešel.

O koho šlo, kriminalisté z Brandýsa nad Labem záhy zjistili – a už po pár hodinách vyhlašovali celostátní pátrání. Krátce po půlnoci se podezřelého podařilo dopadnout v Praze; díky upozornění všímavé řidičky tramvaje. Při výslechu pak vyšlo najevo, co měl dotyčný vlastně v Čelákovicích za lubem. Když dorazil z Prahy, náhodou potkal kamaráda, který měl problém s autem – a on si opravdu chtěl vypůjčit nářadí na opravu. Do další provozovny se vydal proto, aby získal peníze na požadovanou zálohu…

Původně kriminalisté narkomana podezřívali z loupeže – na základě pokynu státního zástupce ho ale nakonec obvinili z vydírání. „V případě odsouzení mu hrozí trest odnětí svobody v délce až osmi let," uvedla Kropáčová.

Čtěte také: Muž střílející u nádraží měl dost značně upito