Ani více než půlhodinová resuscitace na místě nepomáhá a 22letý mladík umírá. Policisté prosí o pomoc s pátráním prostřednictvím sociálních sítí veřejnost a v noci nacházejí automobil. O něco později přichází na policejní služebnu dvacetiletý cizinec. „Řídil jsem auto v Ječné,“ přiznává policistům.

Jak zjistil Deník, řidič už je vězení. „Z naší strany po vyšetřování vzešel návrh na podání obžaloby na státní zastupitelství pro Prahu 2 pro trestné činy usmrcení z nedbalosti a neposkytnutí pomoci řidičem,“ řekl Pražskému deníku policejní mluvčí Jan Daněk.

Se závěry policistů se ztotožnil i státní zástupce, a tak k Obvodnímu soudu pro Prahu 2 putuje návrh obžaloby. „17. února 2022 byl muž uznán vinným ze spáchání přečinu usmrcení z nedbalosti a přečinu neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku. Byl mu uložen nepodmíněný trest odnětí svobody v trvání dvou roků a trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel všeho druhu na dobu šesti let,“ uvedl mluvčí městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Tragická dopravní nehoda v Praze v Ječné ulici 2. listopadu 2021.
Auto v Ječné usmrtilo chodce. Řidič z místa ujel, později se přihlásil policii

V případě usmrcení z nedbalosti je v českém právním řádu trest až tři roky vězení, v případě neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku pak až pět let za mřížemi.

Jenomže rozsudek se řidiči i tak zdál přísný, a tak se odvolal. Případ se tak definitivně uzavřel letos 26. dubna. Městský soud v Praze odvolání zamítl, dvaadvacetiletému muži potvrdil trest vězení i zákazu řízení. „Rozsudek nabyl právní moci,“ oznámil žalobce Cimbala.