První poznatky o podezřelých obchodech získali celníci již na konci loňského roku. Letos v únoru zahájili úkony trestního řízení pro podezření z možné nelegální výroby metamfetaminu, známějšího jako pervitin. "V průběhu trestního prověřování bylo zjištěno, že dvacetiletá česká občanka na vlastní živnostenské oprávnění v průběhu tří měsíců nakoupila 156 kg červeného fosforu, 200 kg jodu, 140 litrů kyseliny fosforečné, 37 litrů kyseliny chlorovodíkové, 30 litrů toluenu a 20 litrů metanolu. Z takového množství červeného fosforu by bylo možné nelegálně vyrobit celkem 460 kilogramů metamfetaminu," informovala mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková.

Když při nedávné finální akci "spadla klec", podařilo se ve spolupráci s Národní protidrogovou centrálou zadržet tři osoby - dva Čechy a jednoho Vietnamce. "Soudce na zadržené osoby uvalil vazbu a jsou obviněny z trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy, a to s možností odnětí svobody v rozmezí 8 až 12 let. Při provedené domovní prohlídce byl zajištěn metamfetamin, výpočetní technika, mobilní telefony, finanční hotovost a další důkazní materiál," uvedla Kaňková.

Podle ní bylo trestní řízení k nezákonnému nakládání s červeným fosforem v rámci České republiky vedeno vůbec poprvé. Červený fosfor je jednou z modifikací chemického prvku fosfor. Kromě svého omezeného legálního použití, jako je třeba výroba sirek nebo pyrotechniky, je v Česku velice často zneužíván jako katalyzátor při nelegální výrobě pervitinu. Na rozdíl od Evropské unie je v ČR zároveň podle zákona o prekurzorech drog veden jako „výchozí látka".