Policejní vyšetřovatelé zjistili, že nešlo jen o velmi zdařile zfalšované osobní doklady, ale skupina dokázala vytvořit kompletní identitu člověka. A to přímo na profesionální úrovni – při běžných kontrolách nebyla šance odhalit, že je něco v nepořádku. Padělatelé (z nichž však ne všichni podle kriminalistů věděli, čemu a komu slouží) se totiž nezaměřovali jen na jeden typ dokladu, ale disponovali napodobeninami razítek různých institucí umožňující falšovat rozmanité veřejné listiny. Jejich dílna podle policie fungovala v letech 2008 – 2010. Kromě výroby falzifikátů se členové souzené skupiny měli podílet na vyvádění peněz na Kavkaz. I ty údajně končily v rukou radikálních islamistů.

Čtěte také: Matce vražedkyni soud potvrdil doživotí. Ale mírnější

Státní zástupce Petr Boš viní obžalované z padělání dokladů – a čtyřem osobám klade také za vinu podporu radikálů z organizace Džamaat Šariat, známou rovněž pod označením Dagestánská fronta. Právě té jsou přisuzovány teroristické aktivity. Jejím nejviditelnějším počinem byl krvavý útok sebevražedných atentátnic v moskevském metru před dvěma roky. Méně se v našich končinách ví o akcích přímo v Dagestánu, kde se skupina zaměřuje na vraždění vojáků a představitelů místních orgánů.

Podporu dagestánských teroristů všichni obžalovaní odmítli, podíl na falšování dokumentů někteří přiznávají. Většina obžalovaných však odmítla vypovídat. Pokud soud uzná jejich vinu, mohli by členové padělatelské skupiny působící ve více státech dostat až desetileté tresty.