A rozhodně by neobstála případná námitka, že takzvaní Mimoni z amerických animovaných filmů jsou přece bytosti přímo předurčené k tomu, aby s největší oddaností sloužily těm největším světovým padouchům – a právě tohle by podle jejich stvořitelů mělo být jejich hlavním posláním, cílem a samotným smyslem existence (byť ve skutečnosti se to těmto figurkám vlastně nedaří, jelikož se snaží tak usilovně, že vše přeženou a své dílo vlastně pokazí).

Zlo nyní celníci objevili v počínání asijských prodejců, kteří se do obchodování s „Mimoni" pustili tak usilovně, až se jejich dílo pokazilo. Celníci totiž v jejich konání nehledali počínání, které potěší děti, ale mají jiné hodnocení: porušování práv duševního vlastnictví. Celníci to odhalili během rozsáhlé akce spojené s kontrolami v jedenácti provozovnách a přilehlých skladovacích prostorech po celém areálu velkotržnice.

Samotní Mimoni jsou výplodem fantazie – souvislosti odhalení celých zástupů jejich falzifikátů v tržnici na okraji metropole ovšem zavánějí tvrdou realitou. „V případě, že by se tyto hračky dostaly do prodeje, škoda způsobená majitelům ochranné známky by byla vyšší než pět milionů korun," poznamenala Kurková. Výši škody celníci při odhalení nelegálních napodobenin značkového zboží odvozují od prodejní ceny originálních výrobků.

Čtěte také: V holešovické tržnici prodejci skrývali tajný sklad padělků