O nalezení těl ve středu kriminalisté informovali na mimořádné tiskové konferenci. Celý případ prezentoval končící šéf pražského 1. oddělení Josef Mareš. „Na vyšetřování se podílela řada oddělení a šlo o poměrně širokou mezinárodní spolupráci,“ uvedl.

Vylovení těl z vodní nádrže. | Video: Policie ČR

Ve hře byla především historická vila v Bubenči v hodnotě 50 milionů korun. „Po zmizení páru byl zjištěn převod vily na jisté firmy. Zjistili jsme, že za tímto převodem stáli dva mladíci,“ prozradil. Ti se s párem seznámili tak, že měli zájem si ve vile pronajmout pokoj a bydlet v něm.

Pohřešovaní byli naposledy spatřeni na odpočívadle D1 na 66. kilometru před McDonaldem. Zaznamenán zde byl pohyb vozidla pohřešovaných i jednoho z mladíků. Ten si s nimi 6. června domluvil schůzku. Pronajal si k tomu rekreační objekt v obci Hněvkovice u Velké Paseky. „Domovní prohlídka potvrdila, že pohřešovaní i mladík se v něm vyskytovali,“ vysvětlil Mareš.

Zadržení podezřelých

Fotogalerie: Zadržení podezřelých v souvislosti se zmizením páru.

Policie provedla několik pátracích akcí v okolí Želivky, avšak bez úspěchu. Do akce povolala speciální psy vycvičené na hledání mrtvol, celkem provedla 24 pátracích akcí v okolí jejich posledního výskytu. Nakonec policie povolala do služby potápěče.

Jsou to oni, potvrdila expertíza

„Ve dnech 23. a 24. října byly ze dna nádrže Švihov vytaženy z hloubky asi 30 metrů dvě mrtvoly,“ uvedl šéf „mordparty“. Kvůli pokročilému stádiu rozpadu těl je nebylo možné identifikovat. Bylo k nim připevněné závaží.

„Přivolaný soudní lékař konstatoval, že jsou ve vodě čtyři až pět měsíců. V současné době máme expertízou potvrzeno, že se jedná o hledanou partnerskou dvojici,“ dodal Mareš. „Naposledy jsem se s tím setkal před třiceti lety na Orlíku,“ uzavřel s připomínkou známých sériových vražd ze začátku devadesátých let, kdy podnikatelé těla obětí zavírali do sudů a házeli je na dno přehrady.

Rodina oznámila pohřešování dvojice poté, co se jim žena a ani její partner dlouhodobě neozývali a nevěděli, kde se nachází. Policisté okamžitě začali po dvojici pátrat, kontaktovali další příbuzné a známé. Podařilo se jim zjistit, že měli v plánu odjet svým vozidlem značky Renault Fluence údajně někam na Moravu. 

Auto bylo začátkem září nalezeno odstavené v maďarském městě Ostřihom poblíž slovenských hranic. Vozidlo nemělo žádné registrační značky a jeho vnitřní prostory byly polity chemikálií. Ve vozidle se nenacházely žádné osobní věci pohřešovaných.