Oběťmi taxikářů se stalo již několik klientů platících bankovní kartou. Finta je prostinká: řidič taxislužby převezme kartu k zaplacení – a po provedení platby vrátí pasažérovi cizí kartu. Karta, kterou se právě platilo, taxikáři zůstane – a jelikož během potvrzování platby odpozoroval PIN kód, má k dispozici vše, co potřebuje k přístupu k penězům na cizím účtu.

Okradeno již bylo několik zákazníků

Na podvodné jednání řidičů taxíků upozornila na počátku víkendu na svých webových stránkách Česká spořitelna – a následně tyto informace potvrdil i ředitel Sdružení pro bankovní karty Roman Kotlán. Za poslední měsíc bylo prý již zaznamenáno několik podobných případů.

Alkohol jako signál k okradení klienta

Zdá se přitom, že více ohrožena jsou bankovní konta těch zákazníků platících kartou, kteří se nechají odvézt pod viditelným vlivem alkoholu. Pachatelé zřejmě spoléhají – a jak naznačují informace policie, v tom se nemýlí – na to, že ovíněný klient přijde na záměnu později. A nadto ještě bude mít potíže identifikovat vůz, kterým se vezl, i jeho řidiče.

Přesně to byl případ mladé ženy, která se nechala svézt taxíkem v Praze 9. Stala se obětí gaunera – a následně jí z konta zmizely více než čtyři tisíce korun.

Základní rada: nedat kartu z ruky

Vyhnout se okradení by pro držitele karet, kteří dodržují zásady bezpečnosti v elektronickém platebním styku, nemělo být obtížné. Stačí nedávat kartu z ruky nebo ji alespoň nespouštět z očí – a při zadávání bezpečnostního kódu PIN si počínat tak, aby na klávesnici platebního terminálu neviděly nepovolané oči. Pokud přece jen dojde ke zneužití, je nutné okamžitě kontaktovat svou banku a nechat kartu zablokovat. To je možné na pobočkách peněžních ústavů i prostřednictvím klientských telefonických linek bankovních domů.

Na pozoru by se klienti měli mít také v případě, že se objeví problémy při ověřování platby. Může se stát, že technické potíže uživatel platebního terminálu pouze předstírá, aby zákazníka donutil autorizovat platbu opakovaně – a ve skutečnosti proběhly správně obě transakce, a tudíž bude placená částka stržena z účtu držitele karty dvakrát.

(zw)