Celá kauza má počátky již v roce 2011. Ivanu Bicanovi se do jeho holešovického bytu dostávaly zplodiny z marihuanových cigaret, které se v okolí jeho bytu užívaly. Po několikanásobných urgencích a volání na policejní oddělení to došlo tak daleko, že panu Bicanovi se to začalo projevovat na zdraví a jednou to dokonce vyústilo i v zásah rychlé zdravotnické pomoci.

Ivan Bican o svém problému postupně měsíce a měsíce informoval příslušné orgány i zástupce městské části Praha 7, ovšem bez patřičné odezvy. A protože si to nechtěl nechat líbit, obzvlášť, když se pod jeho okny konzumovaly drogy i nadále, začal jednat. A když narážel na neochotu a podle jeho slov dokonce i záměrné protahovaní a mlčení, vše vyvrcholilo podáním žalob na příslušná ministerstva.

Ministerstva se brání

Samotná ministerstva se brání a v úterý nám poskytla k této kauze svá vyjádření. „Ministerstvo vnitra České republiky se domnívá, že Policie ČR v tomto případu postupovala v souladu se zákonem. O všem bude rozhodovat příslušný soud," říká Vladimír Řepka, tiskový mluvčí Ministerstva vnitra.

Vinu popírá rovněž Ministerstvo spravedlnosti České republiky. „Žalobu navrhujeme zamítnout v celém rozsahu, jednání doposud nebylo nařízeno," uvedla Kateřina Hrochová, mluvčí ministerstva spravedlnosti.

Smrtelná křeč pro demokracii

S těmito slovy se ale Bican neztotožňuje. „Tento problém nejen že ohrožuje občany České republiky, ale především samotný demokratický systém, který je zatím funkční a zdánlivě ničím neohrožen, ale skutečnost je jiná a o to je to pro demokracii nebezpečnější. Party koruptivních a antidemokraticky orientovaných plukovníků a státních zástupců by se pro demokracii mohly stát smrtelnou křečí, pakliže by jim byla ponechána volná ruka, jako je tomu doposud," sděluje Ivan Bican svůj názor na jednání orgánů státní správy.

Obvodní soud pro Prahu 2 chtěl od obou stran vyjádření, zda souhlasí s tím, aby ve věci bylo rozhodnuto bez nařízení jednání. „V soudem stanovené době jsem odpověděl, že trvám na soudem nařízeném jednání. Na datum k projednání žaloby zatím čekám," komentuje Bican poslední komunikaci se soudem.

Celou věc nyní bude projednávat Obvodní soud pro Prahu 2. Jak v něm obstojí spor jedince proti ministerstvům vnitra a spravedlnosti? Komu dá soud nakonec za pravdu? Kompletní žalobu včetně veškeré dokumentace si můžete prohlédnout ZDE.