Vyplývá z něj, že dvojice policistů měla šikanovat spolumajitele bezpečnostní agentury Stanislava Š., který se zastával řidičů majících spory s policií; vystupoval v pozici jejich zástupce. Muži, který měl být zbit, soud přiznal odškodnění. Oba policisté byli postaveni mimo službu.

Stanislav Š. utrpěl zranění ve chvíli, kdy jeho samotného policisté v únoru 2010 kontrolovali jako řidiče. Podle soudu dostal od jednoho z policistů pěstí do obličeje, třebaže se nesnažil uprchnout a ani nezavdal jakoukoli příčinu k použití donucovacích prostředků.

Odmítl tak argumenty policistů, kteří tvrdili, že řidič si způsobil zranění sám - nechtěl prý na výzvu předložit doklady, odmítal se podrobit dechové zkoušce a začal klást odpor, přičemž sám spadl; měl se uhodit o vlastní auto a pak dopadnout na zem. Důvodem kontroly bylo podle policistů anonymní oznámení, že řidič mohl usednout za volant pod vlivem alkoholu. Soud ale má za to, že šlo o účelové nařčení. Lze se prý důvodně domnívat, že kontroly byly na Stanislava Š. zaměřeny šikanózně.

Náraz do sloupu

Dosti podobně se zdá vyhlížet i případ z loňského léta, kdy na Chodově téměř nabourali do sloupu na parkovišti u nákupního centra v Türkově ulici mladík na motocyklu i policisté.

Policie nejprve informovala, že 6. srpna hodinu před půlnocí chtěli členové hlídky zkontrolovat technický stav motorky typu enduro, která se jim zdála příliš hlučná - 21letý muž jim ale začal ujíždět; později se ukázalo, že nevlastnil oprávnění pro řízení motocyklu. Krátká honička pak skončila dvojím nárazem do sloupu, přičemž lehká zranění utrpěli motorkář i jeden z policistů.

Mladík se ale na internetu i prostřednictvím médií ohradil: podle jeho verze ho policejní vůz na sloup nastrčil, jakmile zpomalil - a následně měl být jeho posádkou ztlučen. Mohlo se to zdát jako typická obrana hříšníka, který řídil bez papírů - vyhodnocení záběrů pořízených bezpečnostní kamerou na nedaleké prodejně však ukázalo, že zásah policistů opravdu nebyl v pořádku: jedem z policistů do motorkáře ležícího na zemi kopl a udeřil ho do hlavy.

Stížnosti i v jiných částech

Mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Radka Sandorová uvedla, že oba policisté v polovině listopadu vyslechli obvinění. Jsou tedy stíháni pro spáchání trestného činu. Jeden je podezřelý z nedbalostního ublížení na zdraví s až dvouletou sazbou trestu, druhý ze zneužití pravomoci úřední osoby, kde v případě uznání viny soudem může být ve hře až trest odnětí svobody na pět let. Již v září byli oba policisté postaveni mimo službu.

Projednávání případu údajného policejního násilí nedávno otevřel také Obvodní soud pro Prahu 5. Nařčením ze zákroku nepřiměřeného situaci a zbytečného použití násilí čelili v minulých letech rovněž pražští strážníci. Opakovaně zaměstnával soudy případ úmrtí psa během služebního zákroku proti skupině osob v blízkosti prodejny v Libuši, velkou pozornost také vyvolala kauza údajně násilného zásahu, provedeného před více svědky na tramvajové zastávce na Smíchově.

Stížnosti na charakter policejního zákroku – leckdy i očividně neoprávněné - jsou v metropoli ale mnohem častější. Frekventované bývají zvláště po zásazích proti squatterům, demonstrujícím aktivistům nebo účastníkům technoparty; někdy se ohrazují i fotbaloví fandové. I některé z takovýchto případy nicméně skončily u soudu, kde policisté museli vysvětlovat okolnosti svého zásahu.