Tragickou smrtí dvou mladých mužů – sedmadvacetiletého kriminalisty a o rok staršího delikventa na útěku – se zabývá Inspekce policie. Potvrdila to její mluvčí Martina Lídlová s tím, že se před ukončením vyšetřování nebude vyjadřovat k podrobnostem.

Kdo vlastně střílel?

Choulostivá záležitost si podle jejích slov vyžádá minimálně měsíc tvrdé práce. Nejdůležitější bude podrobná balistická expertiza, která by měla jasně určit, kdo ve středu ráno na Řeporyjském náměstí střílel a kdo nikoliv.

Pokud by se ukázalo, že osmadvacetiletý muž, který ujížděl autem před policisty neměl zbraň, potvrdila by se výpověď dvou přímých svědků události – třiadvacetileté ženy a stejně starého muže – kteří se ve středu v noci přihlásili na policii. Tito dva byli poslední, kdo se zastřeleným zločincem na útěku mluvil. Pod palbou se jim podařilo utéct z havarovaného vozu, který řídil zastřelený muž.

Muž pistoli neměl, tvrdí spolujezdci

Televizi Nova se podařilo získat výpověď obou. Shodně tvrdí, že jejich osmadvacetiletý známý u sebe pistoli neměl. Třiadvacetiletá dívka se domnívá, že kriminalistu zabila odražená kulka, vypálená na automobil.

Zda-li je její svědectví pravdivé musí posoudit právě inspekce. Na věrohodnosti jí ale nepřidává tvrzení o tom, že si nebyla vědoma zločinecké minulosti zemřelého muže. Televizi Nova doslova řekla: „Nevěděla jsem, že měl nastoupit do vězení. Nesvěřil se mi.“

Další svědek ho znal lépe

Svědek, kterého se Deníku podařilo kontaktovat jen několik hodin po události, ale tvrdí něco jiného. „Znal jsem ho. Měl nastoupit do vězení za loupežné přepadení. Když jsem s ním před několika dny mluvil, řekl mi, že se raději zabije, než aby skončil v kriminálu.“

Ani toto svědectví není průkazné. Mladý muž však Deníku prozradil údajné jméno zemřelého. Mělo by se jednat o Petra H. (redakce má k dispozici jeho fotografii a zná celé příjmení, které skutečně figuruje na seznamu celostátně hledaných osob.) Jeho věk i důvod pátrání po jeho osobě se shoduje jak s policejní verzí tak se svědectvím muže, který poskytl rozhovor Deníku.