Tam se sice od rána konala pietní shromáždění, avšak později dopoledne policisté neumožnili studentům položit květiny k pamětní desce na místě, kde několik hodin poté měl vystoupit s projevem prezident republiky Miloš Zeman. Ten patří mezi chráněné osoby, a tak jeho příchodu předcházela speciální opatření – včetně uzavírek okolních ulic a v době příchodu studentů již provedený pyrotechnické prohlídky lokality.

Šlo mimochodem o stejné místo, kde loni 17. listopadu hlasitě vystoupili Zemanovi odpůrci a na prezidenta i jeho hosty z řad evropských státníků házeli vejce.

Policejní prezident Tomáš Tuhý postup policie brání: na místě, kde již předem byla hlášena určitá omezení, se postupovalo podle zákona – a zatím nejsou signály, že by došlo k pochybení. Zazněla nicméně řada kritických hlasů, ozvali se například někteří rektoři včetně představitele Karlovy univerzity Tomáše Zimy.

Výhrady měl i předseda vlády Bohuslav Sobotka, byť připustil, že policisté nejspíš chtěli zabránit smíchání různých typů demonstrantů; opatrnost a obezřetnost se premiérovi v tomto případě ovšem jeví přílišná. Naopak mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček vidí situaci jako připravenou provokaci. Studenti, kteří hovoří o postupu nepřijatelném a neospravedlni­telném, chystají novou akci na neděli.

Čtěte také: Demonstrace k 17. listopadu měla provázet i sebevražda