Oba incidenty se staly v pátek po 23.00. V nemocnici na hematologické klinice čtyřiasedmdesátiletý pacient postřelil další dva pacienty, kteří s ním leželi na pokoji. Podle zdroje ČTK muž dva spolupacienty, kteří mu vadili, střelil do hlavy. 

Jeden pětašedesátiletý muž později zemřel. V nemocnici byl kvůli onkologickému onemocnění. „Když už to vypadalo, že nemoc překonal, tak byl zavražděn,“ řekl syn zemřelého večer ČT. „Systém musí být nastaven tak, aby se to nemohlo opakovat,“ dodal.

Střelec byl poslán do vazby

Ten, který vyvázl z lehčím zraněním, měl při incidentu štěstí, neboť útočník střílel pod takovým úhlem, že se střela odrazila od lebky, uvedl zdroj.

| Video: Youtube

„Útočník je zadržený,“ napsali poté policisté na oficiálním twitterovém účtu o střelbě ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Jednalo se o 74letého muže, který se na hematologii léčil s onkologickým onemocněním. V neděli pachatele soud poslal do vazby. Eskorta jej převeze do pánkrácké věznice, kde je k dispozici i nemocniční péče, informoval Blesk.cz.

Na místě střelby operovali kriminalisté z oddělení vražd, dorazil také pražský policejní ředitel. Podle informací agentury Aktu.cz museli lékaři jednoho z postřelených resuscitovat. „Pachatel se dopustil trestného činu vraždy na dvou a více osobách, z toho v jednom případě ve stadiu pokusu. Hrozí mu až dvacet let vězení či výjimečný trest,“ uvedl policejní mluvčí Jan Daněk.

Podle policejního mluvčího pak útočníka odzbrojily zdravotní sestry. V současné chvíli je muž obviněn z pokusu o vraždu a policisté navrhnou, aby byl vzat do vazby. Vypovídat střelec podle mluvčího policie odmítl. Zbraň vlastnil podle policie legálně. Mluvčí nemocnice se vzhledem k tomu, že se událost stále vyšetřuje, nechtěla incident podrobněji popisovat. „Sestry byly velmi statečné," uvedla pouze.

Nemocnice nejde bezpečně utěsnit

Ředitel nemocnice Robert Grill Radiožurnálu řekl, zvýšit bezpečnostní opatření podle něj už nelze. Nemocnice musí být neustále přístupná komukoli, kdo může být potenciálním pacientem, uvedl. Grill také řekl, že za poslední desítky let jde o první případ střelby v nemocnici Královské Vinohrady.

„Nemocnice musí být 24 hodin denně a 365 dní přístupná komukoli, kdo může být potenciálním pacientem. Zatím ta bezpečnostní opatření nejsou rozvinuta tak, abychom uměli eliminovat třeba vnos zbraní nebo výbušnin," řekl Grill. Areál tak velké nemocnice s jednotlivými pavilony nelze podle něj „úplně bezpečně utěsnit“.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na twitteru uvedl, že ho noční událost ve vinohradské nemocnici velice mrzí. „Děkuji sestrám za jejich pohotovou reakci a neskutečný projev statečnosti. Smekám před vámi! Doufám, že se stav zraněných pacientů brzy zlepší!" doplnil.

Opilý muž po hádce se ženou vystřelil z brokovnice

Nešlo však o jedinou střelbu, kterou policisté v pátek večer v hlavním městě řešili. Pár minut po 23. hodině se ozvala střelba i v jedné z vršovických ulic, kam vyrazily jednotky, které nemusely zasahovat v nedaleké nemocnici.

| Video: Youtube

„Útočník byl zadržen, případem se nyní zabývají kriminalisté,“ uvedl policejní mluvčí Jan Daněk. Vyšetřovatelé u zadrženého našli kromě použité brokovnice rovněž krátkou střelnou zbraň. Obě zbraně muž podle zjištění policie držel legálně. Má zbrojní průkaz a brokovnici i pistoli Glock nabyl legální cestou. 

Fotogalerie: Páteční střelba v Praze Vršovicích

Podle Týdeníku policie přijel opilý střelec na skútru před hospodu v Rostovské ulici, přičemž server popisuje incident takto: „Na ulici před restaurací se pohádal se ženou, přičemž po hádce opakovaně vystřelil z brokovnice. Dva z výstřelů mířily podle prvotních informací do vzduchu, třetí výstřel pak mířil do okna přilehlé restaurace.“ Muže zpacifikovali duchapřítomní hosté restaurace.

„Kriminalisté z oddělení vražd s osmačtyřicetiletým mužem zahájili trestní stíhání pro trestný čin těžké ublížení na zdraví ve stádiu pokusu, za což v případě odsouzení hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi. V souvislosti s tímto případem bude podán podnět na jeho vzetí do vazby,“ uvedla policie na twitterovém účtu v neděli.