Novinky o střelbě na fakultě v Praze najdete ve speciálu ZDE

Před budovou školy vzniklo už v noci pietní místo. Lidé sem pokládají květiny a zapalují svíčky. Jednu z prvních zde zapálil také veterán z Afganistanu. "Přišel jsem zapálit svíčku za ty mrtvé děti. Jsem válečný veterán, sloužil jsem v Afganistanu, když padne voják, je to jeho služba, pokud se ale nevrátí dítě ze školy, je to strašné, proto jsem teď tady," řekl Deníku muž známý jako Shrek.

V Česku bude kvůli tragické střelbě na Filozofické fakultě UK vyhlášen na 23. prosince státní smutek. Rozhodla o tom vláda. Na Rudolfinu už vlají černé vlajky. Výuka na fakultě je až do odvlování přerušená.

Fotogalerie: Praha se v pátek 22. prosince probudila do smutného rána

V pátek 22. prosince bylo přijato celorepublikové preventivní opatření ve vztahu k měkkým cílům a školám. "Nemáme informace o žádné konkrétní hrozbě a skutečně se jedná o prevenci - signál, že jsme tu a jsme připraveni," uvádí policie na platformě X.

"Vidět můžete i policisty s dlouhými zbraněmi, nyní aktuálně kontaktujeme provozovatele vytipovaných zařízení (tzn. měkkých cílů) a seznamujeme je s tímto opatřením," vyjádřila se policie. Preventivní opatření budou v Česku trvat podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) až do 1. ledna.

Fotogalerie: Policisté pracují na ztotožnění všech obětí střelby

Ve vyšetřování a monitorování pokračují policisté také ve virtuálním prostoru. "Ta méně viditelná část naší práce je monitoring sociálních sítí. Okamžitě po střelbě týmy analytiků začaly rozpracovávat a zkoumat různé posty. Pisatelé těch nejhorších zvěrstev budou mít příležitost svoje hrdinství ukázat i v rámci trestního řízení," popisují na síti X. 

Po čtvrtečních událostech byl obnoven také provoz městské hromadné dopravy v okolí náměstí Jana Palacha. Podle informací Pražské integrované dopravy jezdí vše bez omezení. "Pouze nástupní zastávka linky 207 je přesunuta o pár desítek metrů vpřed kvůli záboru zastávky policejní technikou," informuje PID. 

Podle informací Deníku zřídila FF UK psychologickou pomoc pro studenty a jiné potřebné. „Neváhejte se obrátit v případě potřeby v reakci na tuto událost (při potřebě zkušenost sdílet, v případě psychických potíží, jako je šok, úzkost, nespavost, obavy atp.) na odbornou krizovou pomoc. Byl zřízen chat a telefon psychologické podpory Univerzity Karlovy pro studenty i zaměstnance, kam je možné se již teď obracet,“ uvedla univerzita s tím, že chat bude fungovat celý pátek od 7 hodin ráno. Mimo to se mají lidé obracet třeba na Národní ústav duševního zdraví, Krizové centrum RIAPS, Linku důvěry nebo Linku bezpečí.

Největší Vánoční trhy v České republice na Staroměstském a Václavském náměstí také uctí památku zesnulých. „Již včera jsme zrušili plánovaný program, ten se nebude konat ani dnes a zítra. Dnes a zítra nebude také probíhat pravidelná animace stromu. Dnes bude ztlumená také hudba na tržišti a zítra ji úplně vypneme,“ říká Hana Tietze, mluvčí společnosti Taiko, organizátora trhů. Další z největších vánočních trhů v zemi v Českých Budějovicích a v Plzni budou v provozu ve stejném režimu, bez živého kulturního programu pouze s tichou hudbou.

K pražskému Karolinu se začali od rána scházet nejen studenti a přátelé obětí, ale i politici. Na místo dorazil ministr vnitra Vít Rakušan, velvyslanec Japonska Suzuki Hideo nebo USA Bijan Sabet.

Lidé zapalují svíčky před pražským Karolinem - velvyslanec USA Bijan Sabet. | Video: Deník/Radek Cihla

Rakušan pro Českou televizi potvrdil, že je nyní známa identita všech 14 mrtvých - 13 obětí a střelce. Mezi mrtvými není žádný cizí státní příslušník. Zároveň uvedl, že verze, že se jedná o stejného pachatele, který vraždil v Klánovickém lese, je vysoce pravděpodobná.