Krátký záznam z události zvejřenila na sociálních sítích Tereza Smažinková. Video nezachycuje průběh celého zásahu hlídky, kterou na čtyři účastníky (všichni byli údajně v rouškách) venkovního setkání někdo zavolal. Ale je jasně vidět, jak strážník udeřil do obličeje mladou ženu. 

„Chceš facku?“ zopakoval příslušník městské policie a vyžadoval, aby se dívka chovala slušně, pak se bude chovat slušně i on. „To vám přijde jako profesionální chování?“ ptá se napadená s tím, že pak použije i vulgární výraz. Strážník pak řekl, že se nenechá urážet.

„I když zatím není zcela zřejmé, co incidentu předcházelo a co po něm následovalo, je zcela evidentní, že strážník selhal, vyhrocenou konfliktní situaci profesně nezvládl a navíc jednal v rozporu se zákonem,“ napsala v pondělí Pražskému deníku Irena Seiferová, mluvčí Městské policie hl. m. Prahy. „Jeho jednání je pro nás naprosto neakceptovatelné a veřejnosti se za něj ještě jednou omlouváme,“ dodala Seifertová.

Ostatní strážníci zatím nebudou hlídkovat

Magistrátní organizace se už v neděli večer, kdy se toto téma hojně řešilo ve facebookových diskuzích a twitterových vláknech, omluvila. K incidentu se vyjadřovali i mnozí politici. 

Podle informací Pražského deníku byli další čtyři strážníci, kteří na místo dorazili, převedeni na jinou pracovní pozici mimo dané obvodní ředitelství. „Aby nebyli v přímém kontaktu s veřejností do doby, než bude celá věc řádně došetřena a než bude zjištěna míra jejich případné spoluzodpovědnosti,“ uvedla mluvčí Seifertová. Jinými slovy – neměli by prozatím hlídkovat v ulicích v okolí Řep a Zličína. Dá se totiž předpokládat, že míra napětí mezi lidmi (i strážníky, případně policisty) bude s prodlužujícím se nouzovým stavem kvůli epidemii koronaviru stoupat.

Provinilec z řad městské policie hlavního města zřejmě bude čelit trestnímu stíhání za zneužití pravomoci veřejného činitele. Jelikož překročil svou pravomoc, hrozí mu trest odnětí svobody v rozmezí od šesti měsíců až do tří let nebo zákaz činnosti.