„Znění vyhlášky kvitujeme, je to rozumný kompromis. Strážníci na přestupek umělce nejdříve upozorní a vše řeší domluvou. Pokud dotyčný své jednání opakuje, teprve potom dávají pokuty. Upřednostňujeme prevenci před represí," řekl Šuster.

36 umělců odmítlo zaplatit pokutu na místě 

Umělci nejčastěji podle Šustera porušují vyhlášku tím, že hrají na místech, kde je to zakázáno. Přestupky pak často páchají také cizinci, kteří vyhlášku neznají.

Z celkového počtu přestupků strážníci nahlásili správnímu úřadu 32 případů. Jde o situace, kdy dotyčný umělec neuzná, že spáchal přestupek, a zda se tak stalo, musí rozhodnout úředníci. Dalších 36 umělců odmítlo na místě zaplatit pokutu. Těm strážníci vypíšou a předají složenku, kterou poté umělec musí zaplatit. Domluvou strážníci řešili 32 pochybení.

Dvěma buskerům strážníci domluvili 

Letos v lednu buskeři zaplatili pět pokut v souhrnné výši 1800 korun, další tři umělci pokutu na místě platit odmítli. Dvěma buskerům strážníci domluvili a šest případů nahlásili správnímu úřadu.

Vyhláška omezuje hraní na hlasité hudební nástroje a přidává místa, kde je produkce zakázaná. Kromě toho nařizuje, že na každém břehu Vltavy je možné hrát pouze omezenou dobu.

Čtěte také: Pouliční umělci v mrazu nezahálí