Strážníci mají novou povinnost: dohlížejí na dodržování protikoronavirových opatření. Jen za posledních šestnáct dnů v ulicích řešili 3314 případů jejich porušení.

„Kontroly těchto opatření jsou každodenní součástí práce strážníků. Prioritou je městská hromadná doprava,“ sdělil primátorův náměstek pro bezpečnost a životní prostředí Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu/STAN).

Za zmiňované období městská policie na místě rozdala 139 pokut v celkové výši 34 400 korun. Dalších 73 případů předala k řešení správním orgánům.

close Vládní opatření očima městské policie. Infografika. info Zdroj: Redakce zoom_in Nejčastějším prohřeškem je nenošení roušek v metru. Těch strážníci zaznamenali 1942, uložili 88 pokut za 17 700 korun. Ve 25 případech peněžní postih nestačil, případ proto předali dále.

Do hledáčku policie se dostaly i restaurace, bary, obchody, nákupní centra a další provozovny. U těch strážníci shledali pochybení v 36 případech, uložili osm pokut celkem za 5700 korun. V šestnácti případech není věc uzavřena.

Muži zákona si došlápli i na ty, kteří pili alkohol na veřejnosti. Těch nachytali 174, pokuty udělili ve dvaceti případech za 5200 korun, osm prohřešků bylo příliš vážných, aby byly ukončeny na místě.

Podle Hlubučka strážníci odvedli dobrou práci, za niž dostali dokonce přidáno. „Podařilo se nám zvýšit příplatek pro ně na hranici sedm a půl tisíce korun,“ řekl náměstek. A znělo to trochu jako nábor: metropoli nyní chybí 360 strážníků a 700 policistů.