„Děti fyzicky napadla obžalovaná, protože žádná jiná osoba to být nemohla," uvedla dnes při závěrečné řeči u pražského městského soudu žalobkyně Margita Kralická. Připustila, že proti ženě neexistují přímé důkazy, protože jedinými svědky skutků jsou malé děti, které ještě neumějí mluvit. Posudky však podle ní jasně určily, že zranění způsobil dospělý člověk, nikoliv některé z dalších hlídaných dětí.

Čtěte také: Soud projedná případ chůvy, která údajně ublížila třem dětem

Žena napadla jednu z hlídaných dívek 

„Nikdy jsem dětem nezpůsobila žádnou škodu. Do dnešního dne sama nemůžu pochopit, co se mohlo stát. Děti mám strašně moc ráda. Starala jsem se o ně více, důkladněji a lépe než jejich vlastní rodiče. Když je něco bolelo, kde byli jejich nejbližší?" reagovala chůva.

Obžaloba tvrdí, že žena v únoru 2015 napadla jednu z hlídaných dívek tupým násilím směřovaným na hlavu. Dítě strávilo s otokem mozku dva měsíce v nemocnici, kam je odvezl až jeho otec. Dnes jsou dívce čtyři roky a podle její zmocněnkyně nemluví ani nechodí a trpí epileptickými záchvaty.

Lékaři už nedokázali dívku zachránit 

Další útok se stal v prosinci 2015, kdy chůva podle obžaloby jinou hlídanou dívku buď kopla, nebo silně udeřila pěstí do břicha a poranila jí střeva. Dívka se do nemocnice dostala až poté, co doma silně zvracela, lékaři už ji nedokázali zachránit.

„Pokud by obžalovaná informovala rodiče, případně s dětmi sama vyhledala lékařskou péči, pravděpodobně by před soudem vůbec nestála, případně by čelila obžalobě z mnohem mírnějšího činu a poškozená dívka mohla ještě žít," podotkla státní zástupkyně.

Děti byly klidné a zvídavé 

Žena děti hlídala načerno, a to obvykle několik najednou. Přivydělávala si tak při rodičovské dovolené. Se svěřenci nechodila ven, zůstávala s nimi v malých vinohradských bytech, které často měnila. „Je zřejmé, že tolik dětí nezvládala hlídat sama. (…) Podle obžalované i podle některých rodičů byly všechny hlídané děti hyperaktivní. Nevím, jaký význam má ve vietnamštině pojem hyperaktivní dítě, ale mám pocit, že je zcela odlišný od toho českého," řekla Kralická.

Dodala, že i podle svědectví ženy, která chůvě na krátký čas s hlídáním pomáhala, byly děti klidné a přiměřeně zvídavé svému věku. Advokátka obžalované dnes navrhla osvobození své klientky na základě zásady, že v pochybnostech musí soud rozhodnout ve prospěch obžalovaného. Podle právničky mohla zranění vzniknout i jinak, než popsala obžaloba.

Chůvě hrozí za těžké ublížení na zdraví osm až 16 let vězení. Žalobkyně pro ni chce trest ve spodní polovině sazby mimo jiné proto, že žena doposud nebyla trestaná. Příbuzní dětí se domáhají odškodného 15,5 milionu korun, další milion chce zdravotní pojišťovna.

Čtěte také: Rodiče zraněných dětí chtějí po obžalované chůvě přes 15 milionů