Novou pomocnicí ruzyňských celníků je fena belgického ovčáka jménem Boxy, vycvičená speciálně k odhalování ukrytých bankovek. Za čtvrt roku služby má na kontě už několik úspěšných zásahů, připomíná Pavel Drobek z Celního úřadu Praha-Ruzyně.

Od prosince odhalila devět případů nelegální přepravy finanční hotovosti. „Celkem bylo zajištěno 112 870 eur a 61 400 amerických dolarů, což je v přepočtu více než 4,34 milionu korun," nabídl Drobek konkrétní čísla.

Rozhodně přitom neplatí, že peníze by bylo možno převážet podle libosti. Ani to, že cestovat s kufříkem bankovek je výhodnější než s kufrem napěchovaným prádlem.

Kdepak; legislativa Evropské unie a zákon o opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu vymezují jasný rámec: stanoví konkrétní limity. Jde o hodnotu 10 tisíc eur, v níž lze platná platidla v české nebo cizí měně při vstupu na území EU nebo naopak při výstupu převážet bez omezení.

Pokuta až do 10 milionů korun nebo propadnutí věci

V případě překročení to cestující musí písemně oznámit celnímu úřadu na předepsaném tiskopisu. „Pokud cestující tuto povinnost nesplní, hrozí mu sankce pokuty až do 10 milionů korun nebo propadnutí věci," upozornil Drobek.

Na kontrolách, zda je toto nařízení plněno, se aktivně podílí i fenka Boxy. Ne proto, aby byl důvod pasažéry sekýrovat a hříšníky postihovat, ale tohle zvíře, aniž by to tušilo, se začlenilo do řad aktivních bojovníků se zločinem - a možná dokonce i s terorismem.

Boxy je v našem prostředí ojedinělým služebním psem - v rámci boje s praním špinavých peněz se ale zvířata obdobným způsobem využívají i v okolních zemích. Používají je například celníci v Německu, Rakousku, Itálii nebo v Nizozemí.