"První zadokumentovaný čin je datován na osmnáctého prosince loňského roku, poslední pak na třetího března. Jen pro připomenutí. Těsně před vánoci stihl během jednoho večera, v rozmezí cca dvaceti minut, zapálit v pražských Letňanech hned šest aut," informoval mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Zadržení žháře z Letňan. | Video: Policie ČR

K jedenatřiceti zadokumentovaným skutkům se obviněný přiznal. Nicméně prošetřování případu i nadále pokračuje, neboť se kriminalisté domnívají, že žhářských útoků má šestadvacetiletý mladík na svědomí mnohem víc.

Zadržení samotné proběhlo na vysočanském nádraží a neobešlo se bez komplikací. Kriminalisté sice byli řádně označeni a příslušnost k policii prokázali i ústně, nicméně to vše bylo málo pro čtyřiačtyřicetiletého muže. Ten při zákroku posedával opodál na peronu na lavičce, a měl u sebe dva psy - belgického ovčáka a vlkodava.

Varovný výstřel

Chlapík bez domova při zákroku kriminalisty od samého počátku okřikoval a častoval je různými vulgarismy typu „vy zas*aný fízlové, nechte ho být“ a podobně. Jeho snaha zmařit zadržení podezřelého zašla až tak daleko, že na jednoho z detektivů poštval oba své psy.

*Jen díky tomu, že měl kriminalista na sobě při zákroku neprůstřelnou vestu, nedošlo k jeho pokousání. Nicméně rozzuření psi doslova rozsápali jeho vrchní část oděvu. I přes četné výzvy odmítal muž své psy odvolat. Z toho důvodu museli policisté použít důraznější donucovací prostředek a to varovný výstřel," uvedl Hulan.

Teprve až to bezdomovce přimělo psy odvolat, načež nastoupil do vlaku a z místa incidentu odjel. Nicméně kriminalisté museli i tuto část celé události dořešit. Proto nechali vlak na další, nejbližší stanici v Horních Počernicích zastavit. Tam pak čtyřiačtyřicetiletého muže zadrželi místně příslušní policisté.

"Muž je v tuto chvíli stíhán pro trestný čin násilí proti úřední osobě, za což mu v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na čtyři roky. S ohledem na to, že dotyčný nemá žádné trvalé bydliště a je takzvaně osobou na pohybu, kdy jeho další stíhání by bylo velice komplikované, byla i na něj uvalena vazba," uzavřel Hulan.