Pobyt za mříženi by se ale ještě mohl prodloužit – alternativou pro případ nezaplacení peněžitého trestu vy výši 350 tisíc korun je totiž dalších deset měsíců ve vězení. Verdikt je již pravomocný; maximální možnou výší trestu za korupci byl desetiletý pobyt ve vězení.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová odmítla argumenty obhajoby o „ohýbání práva" a Havlínovi dala co proto: upozornila na to, že korupční vlivy na rozhodování soudů jsou tím nejzávažnějším. Úplatný soudce podle vrchní pražské žalobkyně ohrozil důvěru justice v očích veřejnosti.

V Havlínův prospěch naopak vyzněl dopis jeho 94leté matky, který si chválila, jak se o ni syn stará, a upozornila, že jeho uvěznění se rovná rozsudku smrti pro ni samotnou. V jeho prospěch hovořili také představitelé sdružení veteránů, kteří jako bývalí vojáci z mírových misí na Balkáně chválili Havlínovo působení na postu velvyslance v devadesátých letech.

Společně s Havlínem bylo souzeno dalších šest lidí, kteří se podle verdiktu různou firmou zapojili do korupčních manipulací. Nejviditelnějším z nich je někdejší státní zástupce František Fiala, jehož trest odvolací senát nezměnil – potvrdil tři roky a deset měsíců vězení. Další odsouzení dostali podmínky – včetně jednoho z šoférů, který řídil „pod vlivem" a usiloval o vyřešení svých problémů.

Nové projednávání nebude

Advokáti obžalovaných v závěrečných řečech zrušení původních trestů od kladenského okresního soudu zdůvodňovali tím, že se nepostupovalo v souladu se zákonem. Kauza by tak podle nich měla putovat k novému projednání, aby se chyby napravily. Soud ale jejich námitky zamítl.

„Rozsudek vycházel ze správného procesního postupu a vyhodnocení důkazů," uvedla předsedkyně odvolacího trestního senátu Eva Milcová. Podle soudkyně proces postupoval v souladu se zákonem.

Odposlechy byly oprávněné

Odvolací soud zamítl i námitky kvůli nasazení odposlechů, které trestnou činnost pomohly rozkrýt. Podle soudu byly použity zákonně a ukázaly plastický přehled o činnosti obžalovaných. „Mají naprosto vypovídající hodnotu," zdůraznila Milcová.

Havlín se při výslechu na policii přiznal ke čtyřem z pěti bodů obžaloby, před soudem však odmítl vypovídat. Ke kauze se poprvé podrobně vyjádřil v dnešní emotivní závěrečné řeči, při které několikrát výrazně zvýšil hlas. Vinu nepopíral, přestože proces považuje za nezákonný, nespravedlivý a vykonstruovaný policií.

„Nejsem žádný andílek, ale nejsem ani obluda z apokalypsy," prohlásil Havlín. Odsuzující rozsudek ve spojení s trestem vězení považuje za vynesení verdiktu smrti. „Dojel jsem na svoje legrácky, srandičky a řeči," uvedl také Havlín, který kromě kariéry soudce působil jako diplomat.

Vážný zdravotní stav

Vyhlášení rozsudku se Havlín neúčastnil. Podle jeho advokáta Michala Hráského mu nebylo dobře. Rozsudek soudu Hráský komentoval právní zásadou v latině, která v překladu znamená, že „soud zná právo". Jestli Havlín do vězení nastoupí nebo je spokojen se zmírněním trestu advokát nekomentoval.

„Vážné to pro něj nepochybně je vzhledem k jeho věku a vzhledem k jeho zdravotnímu stavu," řekl Hráský. S klientem se chce poradit také o mimořádném opravném prostředku, kterým je dovolání k Nejvyššímu soudu. Neodloží však nástup do vězení.

Soud při snížení trestu pro Havlína přihlédl k jeho doznání, věku nebo zdravotnímu stavu. Zároveň ale upozornil na to, že se korupce dopustil dlouholetý pracovník justice. „Je to trestná činnost, která je zavrženíhodná a vysoce společensky nebezpečná. Taková trestná činnost poškozuje jméno justice," prohlásila Milcová.

Bradáčová s rozsudkem souhlasí

„Já si myslím, že tak, jak soud rozhodl, tak to plně odpovídá důkazům, které policie v průběhu celého řízení shromáždila," řekla novinářům po vynesení rozsudku šéfka pražského vrchního státního zastupitelství Lenka Bradáčová. Pro žalobkyni to byla první pravomocně ukončená kauza, kterou měla v roli vrchní státní zástupkyně na starosti od začátku případu.

Havlínovi letos bude 61 let. Kauza kolem soudce propukla v roce 2013. Od té doby byl dočasně zproštěn funkce. Dnešním pravomocným rozsudkem o soudcovský talár přišel definitivně. Stejně tak státní zástupce Fiala.

Kromě Havlína a Fialy v případu figuroval advokát Karel Matějka a advokátní koncipient Boris Štefl, který je bývalým šéfem policejní inspekce. Podle verdiktu brali peníze za ovlivnění soudce nebo zastavení řízení. Úplatky prý zprostředkovával další odsouzený Ludvík Sýkora.

Havlínův známý Gejza Berky dostal podmínku za to, že falešně přislíbil, že zařídí ovlivnění trestního řízení pro svého známého. Posledním odsouzeným je Jaroslav Kříž, který řídil pod vlivem alkoholu a prostřednictvím Matějky chtěl po Havlínovi, aby zastavil jeho trestní řízení.

Čtěte také: Bradáčová: Soudce Havlín ohrozil důvěru justice v očích veřejnosti