Jeho překvapení nebrala konce. „Jsem jen obětní beránek, protože vinu odnese vždy ten poslední v řadě a kanadští diplomaté si žádné provinění nechtějí připustit!“ hájil se odsouzený Truhlář.

Vše je prý jen domluvený komplot Jednatřicetiletý muž se podle soudu nedopustil zpronevěry, jak zněla obžaloba, ale podvodu. Truhlář má také z rozhodnutí soudu osmnáctimilionovou škodu Kanadě nahradit. „Obžalovaný peníze získával podvodným způsobem a pak je použil pro svoji potřebu,“ prohlásil předseda senátu Dušan Paška. „Trnem v oku byl lidem na velvyslanectví můj vůz BMW. Koupil mi ho otec, já bych přece na něj neměl,“ nadále argumentoval odsouzenec. Tomu hrozilo 5 až 12 let vězení a proti rozsudku se na místě odvolal.

Od počátku tvrdí, že žádné peníze velvyslanectví neukradl. Státní zástupkyně si ohledně odvolání ponechala lhůtu na rozmyšlenou. “Trest na samé spodní hranici trestní sazby není pro obžalovaného dostatečný,“ zdůvodnil trest Paška s poukazem na to, že se Truhlář nepřiznal, deliktu nelitoval a ani nenaznačil ochotu odcizené peníze vrátit. T

ruhlář nebo jeho spolupracovníci podle obžaloby od dubna 1998 do září 1999 jednadvacetkrát vyzvedli z bankovního účtu kanadského velvyslanectví vysoké finanční částky. „Je možné, že na trestné činnosti spolupracovaly i další osoby z kanadského velvyslanectví,“ konstatoval Paška. I kdyby se ale obohatili i jiní lidé, nemohlo by se to stát bez přičinění Truhláře. Ten kauzu označil za domluvený komplot.