„Trestný čin jsem nespáchal, nemám s ním nic společného," zdůrazňoval bývalý dispečer oloupené bezpečností agentury specializující se na převozy peněz, který strávil dva a půl roku ve vazbě. Nyní je na svobodě; zprošťující verdikt automaticky znamená propuštění.

Bohatství není důkaz

Zločin, na kterém se podle obžaloby podílel, již podruhé vstupuje do historie české kriminalistiky: nejprve jako přepadení spojené se získáním kořisti v rekordní výši a nyní jako skutek, za který nebyl vůbec nikdo potrestán.

O tom, že by s ním opravdu neměl zhola nic společného, sice Saleta trestní senát Stanislava Králíka nepřesvědčil – soud ale po vyčerpání všech možností, jak doplnit dokazování, dospěl k závěru, že pro rozhodnutí o vině není dostatek důkazů.

Saletovo náhlé zbohatnutí spojené s náhlou a radikální změnou životního stylu (což bylo spojeno i s přesídlením do jihoamerické Venezuely) sice senátu Stanislava Králíka v minulosti dvakrát stačilo k rozhodnutí o vině, k vyměření devítiletého trestu a k určení povinnosti nahradit škodu v plné výši.

Tyto verdikty z loňského prosince a letošního května ale vždy zrušil odvolací senát pražského vrchního soudu. Věc vrátil k novému projednání zpátky nižší instanci, takže Králíkův senát o ní jednal již potřetí.

Jasno bylo předem

Do třetice Saleta uspěl. „Nebylo prokázáno, že skutek spáchal obžalovaný," konstatoval Králík. Nejen obhájce Jaroslav Ortman, který hovoří o tom, že konečně existuje spravedlnost, ale i státní zástupce Vladimír Mužík se po vynesení verdiktu shodli, že po přečtení posledního rozhodnutí odvolacího senátu to jinak dopadnout ani nemohlo.

Žalobce Mužík si sice ponechal lhůtu k podání odvolání – vlastně ale především proto, že v jednací síni pouze zastupovat kolegu Tomáše Saňu, který šetření kauzy dozoroval od počátku a je seznámen se všemi detaily; na něm nyní bude rozhodnutí, zda tentokrát pro změnu podá odvolání státní zastupitelství.

I v případě, že by se tak stalo, lze ale jednání vrchního soudu považovat spíše jen za formalitu – jeho dvě předchozí rozhodnutí totiž vyznívají velmi jednoznačně.

Měl pouze radit

Někdejšímu vojákovi a policistovi Saletovi obžaloba nekladla za vinu přímou účast na loupeži, spáchané ozbrojenci převlečenými za policisty na Evropské třídě 16. září 2012 – měl ale s pachateli spolupracovat.

Údajně měl pomáhat při plánování, vyzradit důvěrné firemní informace o plánovaném pohybu mercedesu napěchovaného penězi – ty ale byly přístupné více lidem z dispečinku – a naučit pachatele ovládat bezpečnostní dveře pancéřované dodávky pomocí kombinace tlačítek na palubní desce.

Podle kriminalistů měla být jeho největším proviněním machinace se složením posádek; do vozu vybraného k přepadení údajně dosadil řidiče, o němž předpokládal, že nebude klást odpor a kabinu otevře. Tohle však padlo již v minulosti, když šofér vypověděl, že o prohození služeb požádal on sám. Potřeboval prý volno, jelikož měl nějaké zařizování.

Moc velký odstup

Pokud aktuální rozhodnutí pražského městského soudu nabude právní moci, znamená to, že 14 let starý zločin se škodou vyčíslenou na 154 050 239 Kč zůstane prozatím nepotrestán. V minulosti sice stanuli před soudem tři muži spjatí s působením Berdychova gangu, dokonce padly i nepravomocné tresty – konečnými verdikty ale byla rozhodnutí o zproštění obžaloby.

„Lze si představit, že pokud by soudní řízení proběhlo dříve než deset let po spáchání činu, důkazní situace mohla být příznivější."
Stanislav Králík, předseda trestního senátu městského soudu v Praze

Další dva podezřelí jsou již po smrti; jejich úmrtí byla vyšetřena jako sebevraždy. Kriminalisté vyšetřující loupež v minulosti nepopírali, že do zločinu musely být zapleteny i další osoby – ty se ale nepodařilo ustanovit. Najít se nepodařilo ani peníze, které pachatelé vyložili z dodávky převezené k nádrži Jiviny.

„Dokazování dopadlo tak, jak dopadlo," poznamenal soudce Králík s tím, že soud po provedení všech dostupných důkazů nemá argumenty pro rozhodnutí o vině. „Situace po 12 let trvajícím trestním řízení je tristní," připustil předseda senátu.

Podle jeho slov zřejmě sehrál roli i časový odstup od spáchání trestného činu – přičemž se Králík podivil, že než byla podána obžaloba, uplynulo deset let. S menším časovým odstupem prý důkazní situace mohla být příznivější – už s ohledem na paměť svědků.

Králík také upozornil, že originály některých listinných důkazy se ztratily nebo byly skartovány a k dispozici zůstaly pouze ve fotokopiích, takže je nebylo možno grafologicky prozkoumat.

Děsivé zážitky

Saleta, kterého policie vyslýchala už před devíti lety, kdy ale nebyl z ničeho obviněn, se po vynesení zprošťujícího verdiktu doslova rozzářil. Získání svobody ho dojalo – jakkoli o české věznici hovoří jako o „pětihvězdičkovém hotelu" ve srovnání s kriminálem ve Venezuele, kde po svém zadržení čekal na vydání do České republiky.

Tam prý v celách zamořených krysami, vylézajícími z děr v podlaze nahrazujících záchod, šlo doslova o život, když se o jídlo a vodu vedly rvačky.

Nyní podle svých slov zamíří za rodinou (jen si ještě cestou od soudu musel zajet vyzvednout své věci do pankrácké věznice). Zvláště otec ho podporoval – a také platil náklady spojené s obhajobou.

Navzdory děsivým zážitkům z jihoamerického vězení by se ale Saleta rád vrátil do Venezuely, ke své přítelkyni s dítětem. S ní byl poslední dobou jen v písemním styku. S cestou za oceán ale bude problém – když venezuelské úřady rozhodly o jeho vydání k trestnímu stíhání do České republiky, udělily mu současně statut nežádoucí osoby.

Stát může zaplatit hodně penězPokud čtvrteční verdikt nebude právní moci, může se muž zproštěný obžaloby domáhat odškodnění za to, co v jednací síni označil jako „dva a půl roku perzekuce mojí osoby a mojí rodiny", kdy „je trestán za něco, co nespáchal". Podle slov advokáta Jaroslava Ortmana jde o odškodnění za neoprávněný pobyt ve vazbě v minimální částce 300 Kč za den – případně může jít o vyšší sumu, pokud dotyčný prokáže, že reálně mohl dosahovat vyšších výdělků. Žádat může také proplacení nákladů účelně vynaložených v souvislosti s obhajobou. Může také požadovat satisfakci za nemajetkovou újmu v podobě finanční náhrady za poškození cti a dobrého jména.

Loupež století řeší policie a soudy více než 11 let

Výběr hlavních událostí okolo takzvané loupeže století, při které v září 2002 zmizelo v Praze 154 milionů korun z vozu bezpečnostní služby (jediný obžalovaný byl soudem zproštěn viny):

16. září 2002 – Na Evropské třídě v Praze 6 bylo přepadeno vozidlo bezpečnostní agentury Group 4 Securitas, které převáželo peníze ze Citibank a dalších objektů. Ve vozidle byli tři strážci a zhruba 154 milionů korun. Lupiči byli ozbrojeni a měli výbušninu. Dva byli oblečeni v policejních kombinézách. Kvůli výši částky se loupež začala označovat za loupež století.

Říjen 2002 – Pojišťovna vyplatila Citibank peníze, které byly uloupeny. Podle tisku byly peníze vyplaceny i společnostem McDonald's a Tesco, také postiženým loupeží. Do pátrání po lupičích se zapojil Interpol.

Září 2004 – V souvislosti s pozatýkáním takzvaného Berdychova gangu, který v přestrojení za policisty unášel podnikatele a přepadal kamiony, se objevily informace, že za loupeží mohl stát tento gang.

26. srpna 2006 – V Irsku byli zatčeni Tomáš Půta a Maroš Šulej, které policie podezřívala z napojení na Berdychův gang.

6. května 2008 – Nejvyšší soud v irském Dublinu souhlasil s vydáním Půty a Šuleje ke stíhání v kauze Berdychova gangu. Ještě týž měsíc byli oba převezeni do ČR a vzati do vazby.

8. října 2008 – Středočeský krajský soud potrestal za spolupráci s Berdychovým gangem Půtu deseti lety a Šuleje šesti lety vězení. V červnu 2009 rozsudky potvrdil Pražský vrchní soud. Půta a Šulej proti verdiktu podali v prosinci 2009 dovolání k Nejvyššímu soudu, ten dovolání odmítl.

Květen 2009 – České ministerstvo spravedlnosti zaslalo do Irska žádost o vydání Půty a Šuleje k případnému trestnímu stíhání mj. i pro účast na loupeži z Evropské třídy. Irský soud žádosti v lednu 2010 vyhověl.

20. září 2010 – Policisté obvinili z loupeže století čtveřici lidí: kromě Půty se Šulejem i Františka Hajna a Antonína Saletu. Policisté původně z loupeže vinili sedm lidí. Dva z podezřelých však zemřeli a jeden byl předán k dalšímu řízení na Slovensko.

20. června 2012 – Pražský městský soud uložil Půtovi souhrnný dvanáctiletý a uprchlému Hajnovi desetiletý trest vězení. Šulej byl obžaloby zproštěn. Verdikt později zrušil odvolací soud.

17. července 2012 – V Dominikánské republice zatkla policie Hajna a vydala jej do ČR. Již v únoru byl ve Venezuele zadržen Saleta. Policie ho eskortovala do Prahy v srpnu 2013.

31. května 2013 – Pražský městský soud zprostil Půtu i Hajna obžaloby.

29. srpna 2013 – Půta byl podmíněně propuštěn z vězení, kde pobýval za účast v Berdychově gangu.

4. prosince 2013 – Soud poslal Saletu na devět let do vězení a uložil mu povinnost uhradit škodu 154 milionů korun. Saleta se proti verdiktu odvolal.

6. března 2014 – Pražský vrchní soud zrušil rozsudek nad Saletou a věc vrátil k novému projednání.

28. května 2014 – Pražský městský soud potrestal Saletu devíti lety vězení. Podle obžaloby lupičům pomohl poskytnutím interních informací.

31. července 2014 – Pražský vrchní soud i napodruhé zrušil odsuzující rozsudek nad Saletou.

11. září 2014 – Pražský městský soud zprostil Saletu viny z účasti na loupeži.