Ortman uvedl, že podle dnes přečteného znaleckého posudku je Mikušovo opětovné začlenění do společnosti možné, a že tedy lékaře lze podmíněně propustit. Státní zástupce však prý trval na tom, aby znalec své závěry přišel obhájit osobně.

Mikuš se snažil dostat na svobodu již dříve. Obvodní soud pro Prahu 6 však jeho předchozí žádost loni v březnu zamítl s tím, že trest doposud nenaplnil svůj výchovný účel. Vyhověl státnímu zástupci, který argumentoval mimo jiné tehdejším psychiatrickým posudkem, podle nějž pachatel doposud nezískal dostatečnou sebereflexi.

Muž v roce 2007 udusil svou kolegyni z farmaceutické firmy tak, že ji svázal drátem, přelepil jí ústa a nos lepicí páskou a přetáhl jí přes hlavu igelitový pytel. Poté ji vložil do bedny, v níž vyvrtal otvory a zatížil ji kameny, aby klesla pod vodu. Ženu zavraždil pravděpodobně ze žárlivosti. Potom odcestoval do zahraničí a do Česka byl eskortován až po několika měsících.

Justice ho původně uznala vinným z ublížení na zdraví s následkem smrti, protože policii se nedařilo objevit tělo pohřešované ženy. Bednu s ostatky našli rybáři v Orlické přehradě jen několik dní před odvolacím jednáním, a soud poté čin překvalifikoval na vraždu. Lékař skutek popíral a snažil se jej svést na manžela oběti.
Mikuš ve vězení vystudoval teologii a pracuje tam jako knihovník. Podle Ortmana se u dnešního jednání k trestné činnosti přiznal a vyjádřil nad ní lítost.

Podle trestního zákoníku lze odsouzeného vraha propustit předčasně na svobodu nejdříve po uplynutí dvou třetin trestu, a to pouze tehdy, jestliže nehrozí, že zopakuje obdobný trestný čin. Soud žádosti vyhoví, pokud pachatel ve věznici svým chováním a plněním povinností prokázal, že se polepšil, a pokud od něj lze očekávat, že na svobodě povede řádný život.