„Výsledek středečního soudního jednání nepředstavuje konec soudního sporu. Hlavní město Praha se s rozhodnutím odvolacího soudu neztotožňuje a bude se proti němu bránit dovoláním k Nejvyššímu soudu ČR," uvedla primátorka Adriana Krnáčová.

Doplnila, že vedle probíhajícího soudního řízení strany sporu vedou a nadále povedou mimosoudní jednání, 
v nichž hlavní město Praha rovněž usiluje o snížení nájemného za pronájem Škodova paláce.

Senát svým rozhodnutím potvrdil rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 8. Odvolací soud dospěl k závěru, že prvoinstanční soud provedl správně náležitá šetření. Zástupci metropole myslí, že soud rozhodl nesprávně.

Senát kromě potvrzení závěrů rozsudku soudu osmé městské části zkoumal, zda bylo rozhodnutí v prvoinstančním řízení zatíženo chybou v projednávání, jak v odvolání tvrdili zástupci Prahy. V tomto bodě dospěl soud k závěru, že se tak nestalo.

Žalované straně, tedy firmě Copa Retail, odvolací soud přiznal náklady na soudní řízení, a to jak za řízení u obvodního soudu, tak u odvolacího senátu. Za první řízení musí Praha zaplatit asi 1,27 milionu korun, za druhé řízení necelých devět set tisíc korun.

Dovolání Nejvyššímu soudu ČR

Praha se rozhodla, že se dovolá k Nejvyššímu soudu ČR. „Pro město je primární, aby došlo ke snížení nájmu," řekl právník metropole Jaromír Císař.

Šéfka Copa Retail Abigail Schaeffer rozsudek přivítala. „Tento rozsudek je naprosto 
v souladu s českým právem 
a tím, co nám predikovali naši právníci," řekla Abigail Schaeffer. Rovněž uvedla, že ji mrzí, že právníci Prahy chtějí podat dovolání k Nejvyššímu soudu. „Jejich očekávání jsou nerealistická," uvedla s tím, že s městem bude firma nadále jednat.

Zástupci hlavního města se dožadovali u soudů vyplacení 618 milionů a snížení podle nich předraženého nájemného ve Škodově paláci. Za budovu v centru města, v níž sídlí pražští magistrátní úředníci, ročně platí dvě stě milionů korun. Po uplynutí dlouhodobého pronájmu by částka vyplacená metropolí měla převýšit čtyři a půl miliardy korun.

Čtěte také: Městský soud zamítl odvolání Prahy v kauze Škodova paláce