„Aby se na mě dál nesápal a nemlátil mě!" Těmito slovy odpověděla obžalovaná na otázku předsedkyně senátu Alexandry Chrdleové, proč vzala do ruky keramickou kudlu s 12centimetrovou čepelí a svého muže bodala a řezala do hrudníku, břicha, ruky i nohy. Stalo se to loni 1. prosince v půl čtvrté odpoledne v místě ubytování v Hostivici na Praze-západ, připomněl v pondělí státní zástupce Aleš Postupa.

„Poškozeného napadla během rozepře pod vlivem alkoholu," doplnil. Muž na místě zemřel v důsledku krvácení do hrudní dutiny; to, že obžalovaná přivolala sanitku a před jejím příjezdem se o oživování snažili policisté, už fatálnímu následku nemohlo zabránit.

Hlavní roli hrál alkohol

Elena O. připustila, že před činem navštívili s partnerem restauraci, kde oba pili pivo, a následně se zastavili v obchodě, kde mimo jiné koupila pro sebe sedmičku červeného vína, kterou hned vypila – a to přesto, že měla od lékaře předepsaný neurol na snižování úzkosti (o němž jako vystudovaná zdravotní sestra dobře věděla, že patří do skupiny benzodiazepinů, které se s alkoholem nesnášejí) – nicméně jako opilce, narkomana, žárlivého násilníka a lenocha snažícího se všemožně vyhýbat práci velmi obšírně vylíčila zesnulého manžela. Naopak svědci negativně hovoří o obžalované.

Slovní půtky přecházející ve fyzické napadení provázené modřinami i krvavými zraněními – související hlavně s nedostatkem peněz, jídla, cigaret, pití i s problémy s bydlením – prý bývaly na denním pořádku.

Smrtící incident 

„Došlo k hádce z jeho strany, začal mě napadat slovně, sprostě až agresivně, proto jsem začala šermovat nožem, aby ke mně nemohl jít," přiblížila smrtící incident. „Srazil mě na zem, blížil se, měl vykulené oči – a pak to bylo rychle," konstatovala žena, jež si prý vzpomíná na dvě rány: do ramene či hrudníku a do nohy. Žalobce Postupa nicméně uvedl, že jich bylo šest.

Jednání v rámci hlavního líčení rozplánovala soudkyně Chrdleová do dvou dnů – vzhledem k omluvě jednoho z klíčových znalců lze ovšem předpokládat, že na verdikt bude třeba počkat.

Co zaznělo v jednací síni:- Nedokázala jsem se odtrhnout a chtěla jsem dítě – ale to bych s ním nevychovávala; to bych se od něj utrhla.
(Odpověď na otázku soudkyně Alexandry Chrdleové, proč obžalovaná setrvávala ve vztahu, který podle svých slov vnímala jako nekončící řetězec hádek, a útoků)
- Četla jsem mu z časopisu o manželské poradně, pohrozila mu bezplatnou linkou o týrání – jeho to nezajímalo. Psala jsem si s jeho dcerou na facebooku, abych se o něm něco dozvěděla.
(Odpověď na otázku žalobce Aleše Postupy, zda se obžalovaná snažila domácí poměry změnit)
-Najednou mi jednu vrazil; facku nebo pěstí do obličeje – třeba když viděl, že se těším do práce. Zastavilo ho, když mi tekla krev z nosu; až tam byla kaluž.
(Odpověď obžalované na otázku obhájce Ondreje Štefánika k předchozím napadením)

Čtěte také: Za vražedné myšlenky soud vyměřil osm let