Metrostav i ŘSD si nechaly ohledně svých nároků zpracovat znalecké posudky. Soudce Karel Hanuš chtěl dnes vyslechnout jednoho ze znalců, zjistil ale, že vinou soudu nebyl předvolán. Jednání proto odročil na začátek prosince, kdy vyslechne autory obou znaleckých posudků. Až poté se rozhodne, jestli bude chtít zpracovat revizní posudek.

Soud bude prozkoumávat nároky 

Metrostav tvrdí, že kvůli pozdnímu předání povolení a stavenišť musel prodloužit bankovní záruku. Firma poukazuje také na mzdové nároky pracovníků, kteří měli být na stavbu nasazeni.

Podle ŘSD jsou nároky Metrostavu promlčené. Soudce ale ve středu uvedl, že musí nejprve jednotlivé nároky prozkoumat. „Promlčení se bude posuzovat podle toho, kdy který nárok vznikl. Vznikaly totiž postupně," řekl Hanuš. Zjistit musí také to, jestli už ŘSD škody neuhradilo v rámci dodatečných plateb.

Obchvat se zdržel i kvůli sanačním pracím 

Stavba obchvatu, který z Kolína odvedl těžkou nákladní dopravu, začala v březnu 2009. Osmikilo­metrový úsek silnice, který vyšel na více než dvě miliardy korun, byl zprovozněn o tři roky později.

Práce na přeložce s 12 mosty, které spolufinancovala Evropská unie, se zdržely kvůli výkupu pozemků, budování obchvatu zkomplikovaly také problémy s podložím. Stavebníci museli provést rozsáhlejší sanační práce, než původně předpokládali, a obchvat se kvůli tomu podle dřívějších informací ŘSD prodražil přibližně o 40 milionů korun.

Čtěte také: Městský soud se příští týden vrátí k žalobě Metrostavu na ŘSD