V souvislosti s touto akcí stát vyčíslil ztrátu na 938 milionů korun – vlastní škoda se měla vyšplhat na 388 milionů plus 550milionová pokuta od finančního úřadu za porušení rozpočtové kázně.

Zakázka měla být nesprávně zadána – firma si mohla diktovat ceny neomezeně – a proplácely se prý faktury i za činnosti, které s českým předsednictvím nesouvisely, anebo nebyly provedeny vůbec, což kontrolní mechanismy neodhalily.

Nejviditelnější z obžalovaných je někdejší vysoce postavená vládní úřednice, náměstkyně Alexandra Vondry (který byl v roce 2008 místopředsedou vlády s odpovědností za české předsednictví) Jana Hendrichová, která odmítá, že by se na manipulaci se zakázkou podílela i že by k tomu měla nějaký důvod. „Nikoho z Promopra jsem neznala," prohlásila v jednací síni.

Podle jejích slov ale byly s touto firmou dobré zkušenosti z dřívějška, kdy se podílela i na zajišťování ozvučení skutečně velkých a prestižních akcí. Měla prý také výsadní postavení v Kongresovém centru Praha.

Obžalovaní nejsou jen jednatelé Promopro

Obžalobě čelí i další lidé, kteří v minulosti na Úřadu vlády ČR zastávali významné posty – bývalý ředitel odboru logistiky Radomír Karlík a někdejší ředitel odboru rozpočtu a veřejných zakázek David Mlíčko. Svoji činnost musí u soudu vysvětlovat lidé z firmy Promopro, na lavici obžalovaných ale usedli také jednatelé dalších společností, kteří se měli podílet na praní špinavých peněz legalizováním podezřelých finančních toků.

Termíny jednání vypsala předsedkyně senátu Eva Brázdilová prozatím do počátku prosince – lze však očekávat, že hlavní líčení potrvá ještě nejméně několik měsíců v roce 2015. Soudkyně již naznačila, že s pokračováním kauzy počítá ještě v květnu.