Trojice tramvají s plakáty, na nichž byla fotografie poničeného lázeňského Löschnerova pavilonu a nápis „Zde se těží minerálka Mattoni", jezdila po Praze loni v létě. Karlovarské minerální vody, které minerálku Mattoni stáčejí, se proti tomu ohradily s tím, že kolemjdoucí mohou nepravdivě usoudit, že se minerální voda těží právěv těchto místech. Firma kampaň označila za nekorektní, nepravdivou a manipulativní.

Soud loni v létě rozhodl předběžným opatřením, že kampaň nesmí pokračovat. Proti tomu se památková asociace neodvolala.

„Fotka je pravdivá, nijak jsme ji nekašírovali. Löschnerův pavilon je propojen s historickou stáčírnou a byl součástí Mattoniho továrny. Mattonka se tam tedy historicky stáčela," prohlásil dnes právník památkové asociace Petr Kužvart. „To není pravda a vy to moc dobře víte, pane doktore," reagovala právnička Karlovarských minerálních vod Petra Mirovská.

Soudkyně Helena Nebesařová musela strany sporu několikrát uklidňovat. Kužvarta upozornila, že i kdyby mluvil pravdu, musí dokázat, že minerální voda Mattoni se v pavilonu stáčela i v době, kdy vznikla reklamní kampaň – ta totiž obsahovala tvrzení v přítomném čase.

Na jednání, které bude pokračovat v únoru, dnes dorazil i viceprezident památkové asociace Martin Kadrman. Na saku měl odznak s nápisem „Nepiju Mattoni – lázně Kyselka chátrají". Toho hned využila protistrana a nechala placku zaprotokolovat jako důkaz. Právnička uvedla, že asociace jakožto držitelka živnostenského listu odznaky prodává a bohatne i tím, že propaguje jiné vody. Podle ní se tak může dopouštět nekalé soutěže.

Areál někdejších lázní chátrá od doby privatizace na počátku 90. let. Karlovarské minerální vody vlastní v obci Kyselka šest historických objektů. Majitelem většiny ostatních byla Revitalizační investiční společnost, která je v březnu převedla do majetku obecněprospěšné společnosti Lázně Kyselka. Ta se tak stala vlastníkem téměřvšech budov a pozemků tvořících bývalý lázeňský komplex.