Patnáct let ve vězení zřejmě stráví mnohonásobný recidivista Marcel Marek. Městský soud v Praze ho ve středu uznal vinným z toho, že loni devátého července odpálil ruční granát v karlínské restauraci U Českého lva. Ve dvaadvacet hodin byla přeplněna lidmi. Jen čirou náhodou Marek zranil pouze sebe a další tři hosty.

Obžalovaný: Nutili mě k sebevraždě

Třiašedesátiletý muž má ještě šanci na zmírnění přísného trestu. Verdikt zatím nenabyl právní moci. Vyhlášení rozsudku se ale obžalovaný nezúčastnil, a tak není jasné, zda využije možnosti odvolání. Jeho advokátka to ale nevyloučila. „Já považuji trest za spravedlivý. Nemám proti němu námitek.

Zohlednil společenskou nebezpečnost osoby obžalovaného. Odvolávat se nebudu,“ zhodnotila výsledek státní zástupkyně Jana Polanská. Ostřílený kriminálník, v minulosti odsouzený mimo jiné i za vraždu, si s obhajobou příliš hlavu nelámal. K záměrné a předem promyšlené explozi se přiznal už v přípravném řízení. Účast i výpověď před trestním senátem Městského soudu v Praze ale zatvrzele odmítal. Svůj postoj náhle změnil až na konci května, kdy soudkyni Daně Pacholíkové zmateně přiznal: „Musel jsem spáchat sebevraždu. Nemělo to být v restauraci. Je mi líto, že mě granát nezabil. Dnes bych tu nemusel stát.“ Dodal, že ho k činu donutila skupina lidí, pro kterou měl údajně pracovat.

Nikoho konkrétního ale nespecifikoval. „Platili mě. Nesplnil jsem úkol. Zabít jsem se chtěl až v autě a vzít s sebou ty lidi. Viděl jsem je ale už v restauraci a tak jsem granát odjistil,“ popsal Marek. Dál už ho soudkyně musela mírnit. Neovládal se a hanlivě se vyjadřoval o lidech sedících nejen v jednací síni.

Tato proklamace si vyžádala výslech soudního znalce z oboru psychologie Slavomila Hubálka. Soudkyně Pacholíková obžalovanému na základě odborného zhodnocení znalce neuvěřila. Nepříčetný nebyl. „Naopak. Věděl, co dělá. Podrobně popsal ničivý účinek obranného granátu, který vlastnoručněodjistil a čekal na explozi,“ prohlásila předsedkyně trestního senátu Pacholíková.

Nechybělo mnoho a Marek skutečně nemusel před soudem stanout. Střepiny ho zranily ze všech nejvážněji. Zasáhly levou polovinu těla. Nejvíc utrpěla levá noha. Kufřík s granátem totiž odložil pod stůl, ke kterému se posadil. Marek vylíčil, že ve chvíli, kdy v restauraci spatřil své „zaměstnavatele“, granát aktivoval a další hosty ochránil vlastním tělem. Tři z nich utrpěli lehčí zranění. Ošetřili je lékaři v blízké nemocnici Na Františku.

Nejdéle trestaný muž

Marcel Marek, původním jménem Marcel Růžek je zřejmě nejdéle trestaným mužem pobývajícím do osudné exploze na svobodě. Ve vězení zatím strávil více než polovinu života, tedy dvaatřicet let. „Byl trestán především za násilné trestné činy,“ sdělil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. V sedmdesátých letech byl dokonce odsouzen k trestu smrti za vraždu spoluvězně v pankrácké vazební cele. Údajně ho donutil k oběšení. Na výkon exekuce čekal dlouhé čtyři roky. Pak do jeho osudu zasáhla milost tehdejšího prezidenta republiky Gustáva Husáka.