"Zjištění jsou nepochybná, vybržďování a ohrožení je jednoznačné," uvedl ve zdůvodnění rozsudku soudce Michal Hodoušek. Připustil však, že se událost nestala ve velké rychlosti.
Za incidentem, který se stal předloni v srpnu na D1 ve směru Brno, stály dlouhodobé spory o opatrovnictví dítěte.

Další vybržďování

Řidič Fordu Transit tam podle verdiktu opakovaně ohrozil posádku menšího Fordu Mondeo. Po několika nebezpečných manévrech, kvůli nimž muselo auto intenzivně brzdit do téměř úplného zastavení, pachatel údajně zatelefonoval spolujezdkyni v mondeu - své někdejší přítelkyni - a hrozil jí, že "to do nich napálí". Zanedlouho přidal další vybržďování.
Muž se v minulosti hájil tím, že z jeho strany bylo setkání náhodné. Dnes v emotivním projevu u soudu uvedl, že se jeho bývalá přítelkyně snaží zabránit mu styku se synem. Vyjádřil lítost nad tím, co se stalo, ale poukazoval na nevěrohodnost výpovědi poškozené, kterou obvinil z manipulace kvůli sporům o opatrovnictví dítěte a majetek.

Na jednání přijel svým vozem 


Soudní senát se už loni v říjnu přiklonil k názoru, že nešlo o pokus o těžké ublížení na zdraví, ale mírněji postižitelný trestný čin nebezpečného vyhrožování. Za pokus o těžké ublížení na zdraví více lidí a dítěte řidiči hrozilo pět až 12 let vězení. U nebezpečného vyhrožování vůči dítěti lze uložit maximálně tři roky za mřížemi. Soud zvolil podmíněný trest proto, že muž vedl řádný život, pracoval a staral se o syna.
Řidič, který se podle verdiktu musí podrobit programu psychologického poradenství ke zvládání agrese, dnes k jednání přijel svým autem. Soudce to označil za "optimismus", protože zákaz řízení začal platit vynesením rozsudku, a muž tak už nemohl autem odjet.