Stát žalobu odmítá, Machova tvrzení jsou prý vágní a ničím nepodložená a nároky navíc mohou být promlčené. Podle Macha se ztratily důkazní materiály, které prokazovaly praní špinavých peněz v bance Credit Suisse, podle něj se ve spisu později objevily jejich upravené podvrhy.

„Zatím nebyla prokázána tvrzení, na kterých žaloba stojí. Podle názoru soudu žalobce založil žalobu pouze na domněnce, že dokument někdo nahradil," řekla v pátek soudkyně Martina Weissová. Macha proto vyzvala, aby do 30 dnů doplnil důkazy o tom, že byla listina odcizena a místo ní vložena jiná.

Ve spisu je založena fotokopie lístku

Podnikatelův advokát Zdeněk Buchta uvedl, že má svá tvrzení za prokázaná, soudkyni požádal o lhůtu, aby mohl důkazy dohledat a označit. Podle Macha manipulaci dokládá zejména to, že je ve spisu založena pouze fotokopie výběrního lístku, na které chybí důležité údaje – například číslo účtu nebo podpisy.

Výběrní lístek i další údajně chybějící dokumenty si v rámci mezinárodní právní pomoci vyžádal švýcarský prokurátor, který tunelování Machových švýcarských účtů vyšetřuje.

Z účtu prý někdo vybíral dolary 

Podnikatel tvrdí, že mu z účtu někdo vybral 930 tisíc dolarů (přes 22 milionů korun) už v roce 1996, ale že to zjistil až v roce 2010. „Pokud bych měl příslušné dokumenty, byl bych s tímto nárokem úspěšný," podotkl Mach.

S trestním spisem se podle Macha manipulovalo u Obvodního soudu pro Prahu 2, který projednává i jeho současnou žalobu.

Mach čelí obvinění z podvodu

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových zastává názor, že Machova žaloba neprokazuje příčinnou souvislost mezi nesprávným úředním postupem a vznikem škody. Při prověrce prý nebylo zjištěno, že by se spisem někdo manipuloval.

Bývalého fotbalového bosse obvinila policie v roce 1998 v souvislosti s koupí luxusního vozu BMW v Německu. Odsouzen byl na pět let za krácení cla, z trestu si odseděl polovinu. Někdejší sponzor ODS Mach tvrdí, že obvinění bylo vykonstruované, policie prý od něj chtěla získat informace o financování strany. V dalším procesu čelil obvinění z údajného podvodu, pražský vrchní soud ho ale v roce 2008 pravomocně osvobodil.

Čtěte také: Odvolání bývalého majitele táborské zoo projedná soud v srpnu