Slovenská firma Temparano získala v roce 2008 na 20 let do pronájmu lázeňské domy v Karlových Varech, Mariánských Lázních, Františkových Lázních a Luhačovicích za 23,7 milionu korun ročně. Pronájem lázní byl od počátku terčem kritiky, vnitro o tři roky později podepsalo s firmou novou smlouvu.

Vznikla škoda 

Fidler podle obžaloby smlouvu na konci roku 2013 vypověděl bez souhlasu tehdejšího vedení vnitra v čele s ministrem Martinem Pecinou. Udělal to nejméně výhodným způsobem, když se rozhodl pro okamžité odstoupení od smlouvy. Výhodnější bylo vypovězení smlouvy s roční výpovědní lhůtou. Tím podle spisu vznikla škoda.

Ministerstvo se podle soudu zachovalo laxně 

Soud nepravomocně Fidlera potrestal podmínkou a pětiletým zákazem činnosti ve veřejné správě, protože zvolil takový způsob vypovězení smlouvy, aniž se s někým poradil. Zamítl také návrh vnitra, které po Fidlerovi požadovalo přes 95 milionů korun.

Soud mu vytkl to, že postupoval zbrkle a nenechal si například udělat ekonomické analýzy. Soud také konstatoval, že mu při řešení problému nepomáhalo tehdejší vedení ministerstva v čele s Pecinou, které se podle něj chovalo laxně.

V civilním sporu už padlo rozhodnutí 

Fidler vinu odmítá. V úterý opět zdůraznil, že nic neudělal úmyslně a připustil, že dnes už by se na základě celého soudního procesu možná rozhodoval trochu jinak. „Nikdy jsem úmyslně nechtěl porušit zákon. Mrzí mě to," řekl dnes při závěrečné řeči Fidler.

Soud verdikt vynese za týden. „Ta věc není zcela jednoduchá, porada musí být důkladná," vysvětlil v úterý předseda odvolacího senátu Jan Kareš. Zvážit musí mimo jiné rozhodnutí z civilního sporu, který se uskutečnil minulý týden.

Fiedlera odvolal Pecina 

Soudy v něm rozhodly, že vnitro zatím nemusí Temparanu platit 76 milionů korun za neoprávněné odstoupení od smlouvy. Pražský městský soud nedávno případ vrátil k novému projednání se zdůvodněním, že úřednici vnitra smlouvu nedali do obchodního rejstříku, a proto nikdy nenabyla účinnosti. Jeho právním názorem by se měl řídit Obvodní soud pro Prahu 10, který se bude kauzou znovu zabývat.

Fidler ve funkci musel skončit měsíc a půl po svém kontroverzním kroku, kdy jej Pecina odvolal. Organizaci řídil jeden rok, do funkce se dostal za ministra Jana Kubiceho. Vnitro v roce 2014 začalo lázeňské domy v Luhačovicích, Karlových Varech, Mariánských Lázních a Františkových Lázních opět provozovat.

Čtěte také: Vnitro za zrušený nájem lázní nezaplatí, rozhodl soud