Deset z 15 obviněných včetně tří současných pražských zastupitelů soud zprostil viny. Verdikt není pravomocný.
Soud uznal čtveřici někdejších radních a úředníka Tesku vinnými jednak z porušení povinnosti při správě cizího majetku, jednak z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže v souvislosti s tím, že v dubnu 2012 prosadili dvě smlouvy s firmou Haguess.
Hudeček bude bojovat dál
Kauza opencard vznikla se zcela zřejmým politickým záměrem, takže ji bylo třeba nějakým způsobem dotáhnout do konce. Ve čtvrtek to v reakci na rozsudek řekl bývalý pražský primátor a současný zastupitel Tomáš Hudeček (dříve TOP 09). Nezbývá mu prý nic jiného než bojovat dál. Proti verdiktu, který ho uznal vinným ze zvýhodnění firmy Haguess a uložil mu dvouletý podmíněný trest, se obratem odvolal.
„Byla jakási vnitřní potřeba této skupiny prokázat, že to celé má nějaký smysl. Musím říct, že to, co tady u soudu z úst pana soudce zaznívalo, spíše prokazuje, že to žádný smysl nemá. Na druhou stranu chtít po relativně omezených lidech, aby měli určitý nadhled, je něco, co může být zbožným přáním, ale asi se nestane hned tak," konstatoval Hudeček.
Hudeček komentoval soud na twitteru
Na twitter ještě při čtvrtečním jednání napsal, že za rozsudkem stojí „zájem kdovíkoho a hlavně potřeba soudce nebýt za blbečka po 3,5 letém Kafkově procesu". Později doplnil, že považuje za velmi zásadní to, že o rozsudku rozhodoval právě předseda senátu Alexander Sotolář.
Ten totiž uznal vinnými i magistrátní úředníky v první větvi kauzy opencard. „On svým rozhodnutím potřeboval i trošku dokázat, že předtím postupoval řádně, což všichni ví, že také moc ne," poznamenal Hudeček.
Zastupitelé zproštění viny
Podle předsedy soudního senátu Alexandra Sotoláře postupovali „s vědomím nevýhodnosti licenčního modelu a neúměrných nákladů" a „porušili závažným způsobem pravidla zadávacího řízení", když Haguess zásadním způsobem zvýhodnili.
Zproštění viny se týká i stávajících zastupitelů Lukáše Manharta, Václava Novotného a Pavla Richtera (všichni TOP 09), dále bývalé radní pro školství Heleny Chudomelové, bývalého radního pro životní prostředí Radka Lohynského a současného starosty Prahy 18 Ivana Kabického. Bez trestu jsou i zaměstnanci magistrátu Štěpán Hladík a Veronika Pražáková a členové hodnotící komise Aleš Němeček a David Kučera.
Odsouzení způsobili Praze škodu
Každý z pěti odsouzených má zaplatit hlavnímu městu 40 tisíc korun s úroky, s dalšími nároky soudce odkázal Prahu do civilního řízení. Podle čtvrtečního nepravomocného verdiktu svým jednáním způsobili Praze škodu nejméně 17,7 milionu korun.
Soud uznal čtyři radní a úředníka Tesku vinnými jednak z porušení povinnosti při správě cizího majetku, jednak z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže tím, že v dubnu 2012 prosadili dvě smlouvy s firmou Haguess.
Obžalovaní vinu odmítají
Obžaloba tvrdí, že 15 obviněných způsobilo hlavnímu městu škodu 24,9 milionu korun, když v dubnu 2012 prosadili dvě smlouvy s firmou Haguess. Radní údajně porušili jednak své povinnosti při správě cizího majetku, jednak předpisy o pravidlech hospodářské soutěže.
Obvinění, kterým hrozí až osmileté vězení, to od počátku odmítají. Hájí se tím, že projekt opencard byl dlouhodobým problémem z éry primátora Pavla Béma (ODS), který se snažili vyřešit a udělali to nejlépe, jak mohli. Kvůli dříve uzavřeným licenčním smlouvám prý nemohli postupovat jinak.
Čtěte také: Exprimátor Svoboda: Žalobce nepředložil žádný důkaz o mé vině