Za korupční jednání spojené s ovlivňováním vyšetřování dopravních nehod mu uložil dvouletý trest s podmíněným odkladem na zkušební dobu v trvání čtyř roků.

Svým pravomocným rozhodnutím tak městský soud výrazně snížil původní čtyřletý trest, který určil Obvodní soud pro Prahu 10. V platnosti zůstal zákaz výkonu zaměstnání ve státní správě po dobu pěti let, stanovený rovněž obvodním soudem. Nově přibyl peněžitý trest ve výši 300 tisíc korun, o němž odvolací soud rozhodl s ohledem na to, že šlo o jednání se zištným motivem. Naopak k uložení nepodmíněného trestu neshledal soud důvod. Podle předsedkyně senátu Jarmily Löffelmannové je na místě přihlédnout k dosavadní bezúhonnosti a uložit ještě trest výchovný, tedy podmíněný.

Kořeny korupční kauzy, která v minulosti otřásla pražským magistrátem, zasahují do roku 2009. Tehdy byla nestandardně řešena nehoda Aleše France, který koncem března v Praze 7 srazil na přechodu chodkyni a od těžce zraněné ženy ujel. V kauze údajně figuroval čtvrtmilionový úplatek, který měl zařídit, aby řidič nebyl potrestán. Skutečně zaplaceno bylo podle zjištění kriminalistů nejméně 145 tisíc korun.

Druhá řešený případ se týká rovněž březnové nehody, tentokrát ale na Praze 5. Díky úplatku, který v policejním spisu figuruje pod označením „pět pro každého“, se opilému řidiči podařilo uniknout soudnímu postihu za spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Byl trestán pouze pro přestupek.

Spolupráce policistů

Takové čachry nebyly možné bez spolupráce policistů. Jeden z nich, Pavel Plas, dostal podobný trest jako Bernat: dvouletou podmínku se čtyřletou zkušební dobou, pětiletý zákaz práce v bezpečnostních sborech a 300tisícovou pokutu. I v jeho případě byl trest výrazně zmírněn - obvodní soud ho původně poslal na tři roky „natvrdo“ za mříže. Jeho někdejší kolega Jiří Vosátka vyvázl s tříletým zákazem činnosti.

Bourající řidič Aleš Franc dostal 8,5 roku vězení - v jeho případě však jde o souhrnný trest, jehož součástí je už dříve vyměřený sedmiletý trast za jinou trestnou činnost. Martin Mrva, který věc dojednával a figuroval i při předávání peněz, vyvázl s 18měsíční podmínkou se tříletým odkladem. I v jeho případě soud snížil původní trest (podmínku dva na pět let), protože se neprokázalo, že by z jednání a transakcí, které zajišťoval, měl sám nějaký prospěch.

Všichni souzení muži obvinění od počátku odmítali. Nyní se ale už mohou bránit pouze mimořádným opravným prostředkem - dovoláním k brněnskému Nejvyššímu soudu ČR.