Trojice odsouzených vinu odmítá. Muži tvrdí, že byli najati pouze na vykládání věcí ze skladu, o původu zboží prý nic nevěděli. V případě Kožiny a Horta byla podle předsedy senátu Miroslava Pavrovského kvalifikace činu jako podvodu správná. Svědčily proti nim důkazy, včetně odposlechů a zajištěných předmětů.
Iniciátoři akce jsou zatím neznámí
„U hodnocení důkazů souhlasíme v případě těchto obžalovaných s městským soudem," řekl Pavrovský. U Čergeho odvolací soud čin přehodnotil, podle něj se neprokázalo, že se skupinou úmyslně spolupracoval. „Určitě ale věděl, že zboží pochází z trestné činnosti," dodal soudce.
Zmizení zboží z kamionů se zbožím iniciovali podle verdiktu dosud neznámí členové organizované zločinecké skupiny. Ti převzali kontrolu nad slovenskou přepravní společností, jejím jménem přebírali zakázky, které pak zadali dalším firmám.
Sklad v holešovickém přístavu
Při přepravě řidičům zavolali, že se původně plánované místo vykládky zboží změnilo na sklad v areálu pražského holešovického přístavu, kde Čerge, Kožina a Hort náklad přeložili do jiných kamionů.
Tímto způsobem se obžalovaní dostali v roce 2013 k exponátům a technickému vybavení výstavy. Obžaloba uvádí, že mezi exponáty byly mimo jiné diář herečky, vějíř s ptačím peřím, černé síťované punčocháče, prostěradlo, časopis Playboy, pohovka fuchsiové barvy či pozvánka na narozeniny Johna Kennedyho. Část věcí policie našla v jiném skladu v Berouně o tři měsíce později, některé exponáty se ale dodnes nenašly.
Obhajoba žádala zproštění viny
Obhájci mužů v odvolání požadovali buď zproštění viny, nebo vrácení případu prvostupňovému soudu. Poukazovali na druhou větev případu v Berouně, kde prý byli obžalovaní pravomocně zproštěni viny.
Výstava o americké herečce se konala v roce 2013 na Pražském hradě, navzdory ztrátě části exponátů ji v Jízdárně navštívilo přes 50 tisíc lidí.
Čtěte také: Soudy za krádež tibetské vlajky Číňana nepotrestaly